Prověřit po zimě na lesních cestách svůj stroj nebo jen tak na trávě, jehličí či větvích zjistit, jak se chová silný terénní motocykl, to je adrenalin, který do lesů na Jihlavsku vyhání desítky jezdců. V poslední době se k nim přidávají jezdci na čtyřkolkách.

„Není to jen problém Jihlavska, rozšířil se na celou republiku. Nejhorší je to v příměstských oblastech. Viděl jsem na vlastní oči, že lidi z města jezdí na motorkách a dokážou uštvat třeba srnčí zvěř až k smrti,“ řekl včera reportérovi Deníku hospodář mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Karel Kolář.

Osm motorek

„Nedávno jsem nevěřil svým očím, když jsem viděl skupinu osmi terénních motorek, jak se ženou lesem. Jezdí přes louky, vodou v potoce, lesem, po cestičkách, pasekách, všude. Nikdo na ně nemůže. Ptali jsme se policistů, i ti jsou na ně většinou krátcí,“ připustil Kolář. Muži zákona v uniformách republikové policie se s motorkáři v lesích setkávají spíš ojediněle. „Začátkem dubna nás informátor upozornil, že mezi Třeští a Bukovou na terénní čtyřkolce lesem jezdí muž. Na místě jsme jej zajistili. Případ šetříme v rámci porušování ochrany životního prostředí,“ připomněla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Muži na silných strojích s pneumatikami „drapáky“ lehce ujedou členům lesní stráže. Myslivci připomínají, že motorkáři rádi v lese zastavují a zpovzdálí se baví neslušnými posunky na účet členů Hubertovy družiny.

Předseda mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Pavel Kudrna nedovede pochopit, jak pro vlastní zábavu mohou motorkáři přírodě surově ubližovat.

„Drapákem motorka v létě, když jsou stromy v míze, může strhnout z kořenů kůru a strom, který rostl třeba 150 let, může zahubit hniloba,“ varoval Pavel Kudrna s tím, že zvěř se motorek bojí a stahuje se do polí.

Podle Václava Kodeta, ředitele Správy městských lesů Jihlava, porušují motorkáři lesní zákony řadu let. „Co dělají v lesích motorkáři, je nezákonné jednání, a je třeba, aby se strážci zákona na ně víc zaměřili. Chce to větší součinnost myslivců s policisty, shrnul Václav Kodet.