Jarní úklid v Jihlavě za 8,5 milionu korun? Podle ČT24 se jedná o neobvykle vysokou sumu. Služby města Jihlavy (SMJ), které mají blokové čištění města v kompetenci, se však brání. I když je nejdražší z celé Vysočiny, v Jihlavě je to jediné rozsáhlejší čištění, které v roce probíhá, a nelze ho s ostatními městy srovnávat. „Čištění komunikací v jednotlivých městech je velice individuální. Je důležité se podívat, co všechno se pod úklidem skrývá,“ vyjádřil se mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Například Havlíčkův Brod má na celoroční čištění vyčleněno téměř sedm milionů korun, Jihlava dvanáct. Na jarní čištění Havlíčkovu Brodu však stačí půl milionu. „V zimě však na chodníky používáme pouze sůl, takže úklid po zimě je zřejmě méně nákladný,“ řekla mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

SMJ po zimě čistí přes tři sta kilometrů silnic a chodníků. „Zametací stroje musí projet tam a zpátky. Letos navíc přibyly i další pracovní úkony. Likvidujeme černé skládky, uklízíme kontejnerová stání, čistíme kanálové vpustě. Skrývá se za tím ohromná práce,“ brání se Málek.

I přesto by byli někteří jihlavští opoziční zastupitelé pro to, aby město nechalo zpracovat audit. „Kontrola jednotlivých položek je vždycky dobrá. Jestliže se tak dlouho nedělo, lze do položek zahrnout i náklady, které jsou zbytečné. Suma je to obrovská, takže by stála za přezkoumání,“ řekla zastupitelka Věra Podhorská (TOP 09).

Speciálně kvůli úklidu však město audit neplánuje. „Audit ve společnosti Služby města Jihlavy se plánuje dlouhodobě obecně na činnost celé organizace. Jen kvůli úklidu se audit dělat nebude,“ uzavřel mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.