„Zoologie mě hodně baví. Hlavně objevy nových živočišných druhů, které jsou vědecky potvrzené, jako je třeba okapi. U lochnesky a dalších živočichů by byl nejlepším důkazem vzorek DNA nebo přímo ulovené zvíře,“ nezastírala svůj zájem o zoologii i její tajemnou odnož Dvořáková.

Přednáška se konala v rámci Přírodovědného a technického dne v Jihlavě, určeného pro žáky základních a středních škol. Čtyřicítce studentů o zvířatech, která nikdo vlastně pořádně neviděl, ale lidé v ně přesto věří, vyprávěla zooložka Pavla Robovská. Nabídla jim hlavně pohled zoologa a fakta, která existenci takových zvířat vyvracejí. Podle ní je člověk v dnešní době znuděný běžnými zprávami, a pokud se dozví o nějakém zvláštním zvířeti, tak se v něm logicky probudí zvědavost.

„Je to zajímavé i pro nás zoology, i když já už jsem k těmto informacím skeptická. Mě jako zoologa zaujme, když se z divného živočicha, kterého vyplavilo moře, nakonec vyklube třeba zdechlina mývala, kterou na první pohled odhalí zkušení savcologové,“ přiblížila Robovská.

Lidé se chtěli navzájem postrašit

Kde se bere víra v obří krakatice, přerostlé opice nebo nebezpečné šelmy a pojídače lidí? Lidé si odjakživa vyprávěli příběhy a pohádky o tajemných a zlých zvířatech, těmito historkami se chtěli navzájem postrašit. Zkazkami o prapodivných tvorech se dnes už spíše baví.

„Když jsem byla mladší, mluvilo se o lochnesce, ta tenkrát byla v módě. A k dispozici nebyla téměř žádná literatura. Dnes se informace šíří rychleji díky internetu. A existuje také mnohem více podvrhů. Vědci proto koukají hlavně na to, jestli daný tajemný nález náhodou není přes počítačový program poskládán z těl několika různých zvířat,“ naznačila zooložka.

Včerejší akce měla probudit zájem u žáků a studentů o přírodovědné a technické obory. Nejvíce lidí zamířilo na exkurzi do firmy Automotive Lighting a na přednášky o objevování nových živočišných druhů a o kryptozoologii.

„Studenti ocenili i přednášky a fyzikální pokusy s elektrony. Celkem se všech aktivit zúčastnilo asi sto deset studentů,“ doplnila Petra Horáčková, lektorka Vysoké školy polytechnické Jihlava. Přírodovědný a technický den se konal vůbec poprvé.