Sedmačka Michaela Bártová strávila část včerejšího dopoledne na jihlavském Masarykově náměstí. Spolu se svými spolužáky ze Základní školy Kollárova se totiž připojila k oslavám Dne Země. Nejvíce Michaelu Bártovou zaujaly ukázky ručního pletení provazu z ovčí vlny, které si také u jednoho z infostánků sama vyzkoušela.

„Pletení je zajímavé a líbí se mi, ale není to zrovna jednoduchá činnost,“ řekla Bártová, která s kamarádkami prošla i jiné stánky a stanoviště.

Tam například rozřazovala ovoce a zeleninu nebo se zapojila do kvízu, ve kterém hádala, do kterých kontejnerů patří různé druhy odpadu. „To mi připadalo hodně poučné, i když jsem toho dost věděla,“ dodala školačka.

Pletení provazu zvládnou i malé děti

Ukázky pletení provázků na prstech a česání vlny na česačce patřily k těm, které přilákaly největší pozornost kolemjdoucích. „Já s lidmi zkouším techniku pletení vlny, která se používá třeba na koberce. Je dostatečně pevná díky konopnému provázku uvnitř. Takto si cvičí prstíky a jemnou motoriku už děti předškolního věku,“ přiblížila Jana Papežová.

Lidé si na infostánku firmy Isolena mohli prohlédnout i izolaci vyrobenou z přírodní ovčí vlny. Také se tu seznamovali s některými technikami, kterými se vlna zpracovává.

Velký zájem dětí vzbudilo stanoviště Služeb města Jihlavy. Mohly si totiž vyzkoušet, jak svět vypadá z pohledu řidiče svozového auta. Kvíz na téma třídění odpadu pak mnohé z nich zvládly takříkajíc levou zadní.

Údiv pak vyvolala některá zvířata ze zookoutku u stánku jihlavského domu dětí a mládeže (DDM). „Máme tady zvířata z našeho přírodovědného kroužku. Hroznýšovec jde z jednoho krku na druhý. Hlavně děti dneska mají zkoušku odvahy, jestli vydrží nápor škrtiče. Fretka už je trochu unavená a v tom teple usíná,“ popsal zookoutek pracovník jihlavského DDM Tomáš Rychetský. Oblíbenou atrakcí byl také africký hlemýžď – přerostlá oblovka žravá.

Oslavy Dne Země pokračují v Jihlavě i o víkendu. Den plný her a soutěží s názvem Hop! A je tu lidoop! na sobotu připravila jihlavská zoo. Nebudou tam chybět například ukázky výcviku dravců a sov nebo střihání ovcí. Odpoledne v zoo pokřtí letošní mláďata ježků bělobřichých.