S bakteriemi, rozkládajícími hnůj a trávu na bioplyn, má velké plány majitel biofarmy Sasov Josef Sklenář.

„Zatím nechám stranou, že bioplynová stanice bude vytápět farmu, ohřívat vodu, svítit, pohánět motory a dělat spoustu potřebných věcí v hospodářství,“ připomněl včera experimentátor Sklenář, který má v ohni stále několik želízek.

Bioplynová stanice vyrůstá v areálu farmy na okraji Jihlavy od loňského podzimu. Přibližně za dva měsíce začnou anaerobní bakterie majiteli vydělávat peníze na úsporách za energie.

Auta na bioplyn

„Zanedlouho budou při silnicích automobilisté plnit do nádrží bioplyn. LPG je docela běžná věc, v Třebíči si můžete načepovat zemní plyn. Počítám s tím, že nebude dlouho trvat a síť plnicích stanic na bioplyn bude fungovat. Možná budeme její součástí,“ připustil Josef Sklenář.

Ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím potvrdil, že vozy na bioplynový pohon jezdí ve Skandinávii. „Mám ověřeno, že autobusy ve velkých městech ve Švédsku jezdí pouze na bioplyn,“ potvrdil Josef Vilím.

Firem, opravujících a přestavujících motory na bioplyn je v tuzemsku kolem desítky. Například pražská INECO. Nic nebrání majitelům automobilů přejít na bioplynový lacinější pohon.

Provozovatelé často připojují k bioplynové stanici takzvanou kogenerační jednotku na výrobu elektřiny. Někde provoz či byty svítí a topí zadarmo. Topit a ohřívat vodu může i odpadní teplo z generátoru na výrobu elektřiny.

V tuzemsku pracuje na sto bioplynových stanic o celkovém výkonu asi 50 megawattů. Potenciál všech bioplynových stanic v Česku se odhaduje kolem tisíce megawattů.

Spolehlivá záloha

„Kdyby nastal totální výpadek elektřiny, takzvaný blackout, právě elektrárny s pohonem na bioplyn by pomohly situaci zvládnout jako zálohy. Bioplyn se totiž dá skladovat,“ naznačil Josef Sklenář.

Hnůj se na Sasově skladoval podle pamětníků odjakživa a bylo jej hodně. „Přidávat k němu budeme jen trávu, žádnou kukuřici. Metan, který z volně uložené hmoty vytěkává, obrovským způsobem poškozuje atmosféru. Naše stanice tomu tak trochu bude zabraňovat,“ připustil Sklenář. Počítá s tím, že do budoucna může bioplynová stanice s generátorem elektřiny a jako tepelný zdroj prostřednictvím počítače komunikovat se všemi připojenými spotřebiteli. „Spotřebiče, které nemusí běžet stále, si počítač ohlídá a soused si může třeba hodinku řezat na pile, aniž to někoho omezí,“ připodobnil Josef Sklenář.