Nejvyšší soud rozhodl, že auto odtažené kvůli čištění města by mělo město jako majitel silnice vrátit zpět na místo. Tímto rozhodnutím se však Jihlava příliš neřídí. Auto sice na požádání doveze zpátky na místo, ale řidič si musí zaplatit jak za odtah, tak za dovoz.

„Pokud bude řidič chtít auto vrátit, tak mu ho klidně mohou dovézt, ale zaplatí si dvakrát tolik,“ vyjádřil se náměstek primátora Josef Kodet (KDU­ČSL), který má na starosti úsek dopravy a služeb.

Za dovoz stejná částka jako za odtah

Když si řidič pro odtažené auto přijede sám, zaplatí pouze za odtah a parkovné. Cena se pohybuje kolem 1 300 korun. „Nemyslím si, že řidiči by byli nadšení z toho, že když na čištění zapomenou, nechají si auto dovézt za dvojnásobnou cenu. Většina lidí si proto pro auto ráda zajede a přizná chybu,“ myslí si Kodet.

To, že je jednání města v rozporu s rozhodnutím soudu, jako problém Kodet nevidí. „Je to pouze jedno rozhodnutí soudu, mnozí z nás se toho zalekli, ale není to žádný zákon. Spíše se teď čeká, že bude dané jasné řešení ze zákona. Situace kolem odtahů je nevyjasněná. Každé město to zatím řeší jinak, hledají se varianty,“ informoval náměstek primátora. Podle něj byla varianta, kdy si řidiči jednoduše museli pro auto přijít na odstavné parkoviště, nejjednodušší.

Podobný názor má i řidič Jakub Kvapil z Jihlavy. „Celé je to nesmysl. Ty cedule tam jsou týden dopředu, tak prostě musím pamatovat, že auto na jedno dopoledne přeparkuji. A když se to stane, ať řidič za blbost zaplatí, město ať radši dává peníze na opravu silnic,“ řekl Kvapil.

K okolnostem odbor a policie přihlíží

Pokud však řidič prokáže, že byl například mimo republiku nebo v nemocnici, a nemohl proto vědět, že auto musí přeparkovat, obvykle k těmto okolnostem odbor dopravy a městská policie přihlédnou. „Je to ale pouze u výjimečných případů. Značka je tam týden dopředu, takže každý, kdo parkovací místo užívá, ji má denně na očích,“ řekl Josef Kodet.

V Jihlavě bylo od začátku dubna zatím odtaženo 150 aut. Čištění města bude trvat až do konce května. Celkem pracovníci uklidí 150 tisíc metrů komunikací včetně 3,5 tisíce kanalizačních vpustí. Blokové čištění vyjde Jihlavu přibližně na 8,5 milionu korun.