V závěru srpna se zde uskuteční v pořadí jedenácté Mistrovství České republiky ve stromolezení, výjimečná událost, které bude k vidění v Jihlavě poprvé v historii.

Přípravy na unikátní šampionát právě v těchto dnech postoupily do další fáze. „S přípravami jsme začali už v únoru. Jedním z prvních úkolů bylo vybrat nejvhodnější lokalitu pro samotnou soutěž,“ prozradil Vladimír Másilko ze správy zeleně Statutárního města Jihlavy – spoluorganizátora akce. Hlavní pořadatelské slovo bude mít i letos občanské sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Nad mistrovstvím převzal záštitu primátor města Jaroslav Vymazal.

Letošní jihlavský šampionát ve stromolezení se uskuteční v neděli 21. srpna ve Smetanových sadech. „Pro Smetanovy sady mluvily nakonec prostorové podmínky. Očekáváme minimálně pět stovek diváků; u Jánského kostelíku, o němž jsme původně rovněž uvažovali, není pro diváky tolik místa,“ vysvětlil Másilko. Navíc jsou podle odborníků ve Smetanových sadech díky tamním stromům výborné podmínky pro pořádání všech pěti mistrovských disciplín.

Na startu budou samí profesionálové

Díky zmíněným skvělým podmínkám slibují pořadatelé atraktivní podívanou. „Očekáváme účast přibližně dvaceti špičkových stromolezců z celé republiky. Vesměs půjde o profesionály, kteří se zabývají ošetřováním stromů nebo jejich rizikovým kácením,“ charakterizovala pole soutěžících Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Vlastní šampionát se skládá z pěti disciplín. Soutěžící předvedou práci v koruně, záchranu zraněného lezce, instalaci lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh. „Tři nejlepší stromolezci se nakonec utkají v komplexní disciplíně, kde se rozhodne o absolutním vítězi. I když závody pravidelně vyhlašujeme také pro ženy, musím přiznat, že v posledních letech se mistrovství konalo bez nich. Ale třeba se to v budoucnu změní, neboť víme, že se u nás stromolezectví několik žen profesionálně věnuje,“ naznačila Vávrová. Na šampionát se pravděpodobně připravuje také několik stromolezců z regionu.

Součástí mistrovství bude doprovodný kulturní program, o den později se odborníci přesunou do kina Dukla, kde se uskuteční dvoudenní desátá národní arboristická konference Strom pro život – Život pro strom. „Na tuto konferenci pak ve středu 24. srpna naváže další konference, na níž se dozví spoustu informací o stromech a jejich ošetřování starostové z obcí na Vysočině,“ doplnil Másilko.

Mediálním partnerem mistrovství se stal Deník.