Lidé z Vyskytné mají strach z teplých dnů. Očekávají, že vlny nesnesitelého zápachu ze skládky hnijícího odpadu zamoří obec, jako tomu bylo loni. I v chladnějších dnech konce dubna pach tlejících zbytků z jatečného provozu masokombinátu brání lidem otevírat okna.

Nesnesitelný puch

„Bydlíme přímo pod skládkou. Zápach je tak hrozný, že se nedá popsat. Něco jako týdny hnijící maso. Už teď se bojíme, jak to bude vypadat v létě. Když loni naváželi první auta, strašně smrděla a už tehdy jsme věděli, že bude zle,“ uvedla Libuše Doležálková.

Skládku ve Vyskytné provozuje brněnská firma Setra pod označením kompostárna. Její představitelé odmítají o skládce hovořit s médii i se stěžovateli. „Pokud nezareaguje Setra okamžitě na naše stížnosti, podáme trestní oznámení. V pátek požádám kraj o okamžité zastavení provozu kompostárny. Požadujeme okamžitě ji zavřít a ne, že někdy v budoucnu se něco rozhodne nebo nerozhodne,“ zlobil se včera vyskytenský starosta Petr Böhm.

Společnost Setra dostala za porušování zákonů při hospodaření v kompostárnách ve Vyskytné a u Větrného Jeníkova několik statisícových pokut. Na silný zápach a únik znečištěné vody upozornili loni Českou inspekci životního prostředí obyvatelé okolních obcí.

Starosta Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer připomněl, že loni na jeníkovském náměstí nákladní auta Setry občas utrousila nepatrnou část nákladu. „I když nečistoty seškrabali a uklidili, zápach tam vydržel strašně dlouho,“ řekl Grubbauer.

Jeníkovský starosta včera vyrazil na kontrolu kompostárny u Velešova. „Setra dostala pokuty, protože odpad měli prokládat hlínou a slámou, což nedělali. Teď je skládka čistá. Do Velešova poslední dobou nic nenavezli,“ shrnul Ivo Grubbauer. Setra loni vozila do Velešova odpad tehdy, když s kompostárnou ve Vyskytné byly problémy. Zastupitelé Vyskytné v dubnovém usnesení potvrdili, že pro neustálý zápach nesouhlasí s provozem kompostárny a pro porušování předpisů je firma Setra pro obec Vyskytnou nesolidní partner. Poslední závěry České inspekce životního prostředí potvrzují řadu nedostatků. Opačně krajská kontrola dle včerejší informace zjistila zlepšení situace.