Deratizace v jihlavských katakombách je z celé republiky ta nejnáročnější. Potvrdila to firma Deratex, která v Jihlavě a v další stovce měst v republice deratizaci provádí. Právě včera jarní část deratizace v Jihlavě skončila.

„Domnívám se, že v Jihlavě je skutečně nejnáročnější. Ve Zlíně jsou sice takzvané tepeláky, které byly vybudované ještě za Bati, ale ty jsou jiné. Jsou dva metry vysoké a osvětlené, takže cesta je tudy oproti jihlavským katakombám o mnoho pohodlnější. V podzemí z celé republiky nástrahy pokládáme pouze ve Zlíně a u vás,“ vyjádřil se jednatel společnosti Deratex Oldřich Bublinka.

Cesta podzemím je také fyzicky náročná. Deratizátoři se musí plížit úzkými chodbičkami, často nezbývá nic jiného, než absolvovat cestu v podřepu. „Někdy je terén rozbahněný, člověk si musí dávat pozor. Snažíme se nástrahy pokládat na taková místa, která jsou suchá, to proto, aby odolala povětrnostním podmínkám,“ upřesnil Bublinka.

Díky pravidelné deratizaci potkana v Jihlavě téměř nepotkáte. Deratizátoři prošli asi třináct kilometrů jihlavských katakomb a na zem pokládali jedy. „Umisťuje se nástraha ve formě granulí a zrna, je to směska, která se pokládá v mikrotenových sáčcích. Jedinec po požití vykrvácí, přibližně za čtyři až čtrnáct dní. Nástraha se pokládá do plastových vaniček,“ přiblížil pracovník firmy Deratex Jaroslav Kapusta. Když se potkan otráví, zaleze do své nory, mrtvé potkany proto při kladení nástrah deratizátoři potkávají jen ve výjimečných případech.

Zapojují se i firmy

Město navíc k deratizaci vyzývá i firmy. „Chceme, aby se k deratizaci připojily. Nejsme však orgánem, který je může nutit, ale pouze je vyzveme, aby se v tomto období k deratizaci připojily. Kontrolním orgánem je hygiena, ta může zkontrolovat, zda deratizace proběhla. V některých případech může udělit až kárné opatření,“ připomněla Kateřina Kadlecová z odboru správy realit jihlavského magistrátu. Ta zavzpomínala i na příhodu, kdy v jednom z bytových domů potkala vyžraného potkana. „V soukromém sklepě šplhal vypasený jedinec, byl celkem ochočený. To bylo ale tím, že obyvatelé domu měli nepořádek ve svých prostorách a zanedbávali opatření,“ připomněla Kadlecová důležitost deratizace. Jihlava ji provádí pravidelně dvakrát ročně. „To je dobře, protože zkušenosti jsou takové, že kdyby se pravidelně nekonala, dojde velmi rychle k nárůstu potkanů. Především díky jejich biologii. Samice může mít až pětkrát za rok mladé,“ informoval Bublinka.

Náklady na letošní rok se za deratizaci v Jihlavě vyšplhají přibližně na 260 tisíc korun.