Po dvaceti letech chátrání a tahanic o vlastnictví brtnického zámku je památka letos za poslední roky v nejlepší kondici.

Kastelán Tomáš Hartman s pomocníkem Petrem Veselým a brigádníky dali objekt do pořádku tak, že oproti předpokladům budou už v červnu veřejnosti zpřístupněny zajištěné prostory.

Stropy vydrží

„Vedeme si s dětmi evidenci památek, které jsme na Jihlavsku navštívili, a na zámek v Brtnici se zvlášť těšíme, protože jeho otevření bude premiéra,“ prozradila turistka Hana Dvořáčková.

„Zajistili jsme stropy u dvanácti místností. Všechno je tak zabezpečeno, že návštěvníka ve vybraných prostorách nic neohrozí. Aby průvodce uhlídal všechny zvědavce, návštěvníci budou chodit ve skupinkách po deseti. Každá výprava vyrazí vždy po hodině,“ přiblížil Tomáš Hartman. „Bude to vůbec poprvé po několika desítkách let, že si návštěvníci budou moci prohlédnout zámek zevnitř,“ připomenul kastelán.

Martina Veselá, náměstkyně pro památkovou péči telčské pobočky Národního památkového ústavu, nemá o chystaném otevření prohlídkové trasy v brtnickém zámku informace. „V každém případě chválíme, že se brtnický zámek otevírá veřejnosti. Pomůže to získávání prostředků na údržbu a opravy památky,“ připustila včera náměstkyně.

Představitelé třebíčské společnosti Opus Moraviae, která zámek spravuje, chtěli už loni v části památky otevřít prohlídkovou trasu.

„Přestože kastelán udělal s brigádníky loni hodně práce, bylo uvnitř nebezpečno. Některé části hrozily zřícením,“ uvedl brtnický starosta Stanislav Jirků.

Odvezli hory suti

Zámek je podle kastelána v tak dobrém stavu, jako už hodně dlouho nebyl. „Všechny prostory památky jsou z 95 procent vyčištěny od odpadu. Byly to propadlé dřevěné stropy, podlahy, ale i obrovské množství suti naplnilo několik desítek kontejnerů. Ležely tu hromady železa, kamen, sporáků,“ doplnil kastelán.

Prohlídky pro veřejnost plánuje v červnu o sobotách a nedělích. O prázdninách budou mít turisté a milovníci památek otevřeno denně kromě pondělí.