Kempy na Vysočině nabídnou v nadcházející sezoně nová místa pro rybaření i adrenalinové sporty. Sezona v těchto rekreačních zařízeních většinou začíná v květnu, někde i o měsíc později. Do léta si pobyty v přírodě objednávají školní výlety a rybáři, přenocují například i cyklisté a motorkáři. Za kempování budou platit stejné ceny jako před rokem.

„Ceny neměníme oproti loňsku, ani proti předloňsku,“ řekl Eduard Jakwerth z Campu Velkopařezitý v Řá〜sné u Telče. Kemp u rybníka Velký Pařezitý funguje celoročně, kromě míst pro stany a karavany nabízí čtyři desítky plně vybavených chatek.

Zimní sezona se letos příliš nevyvedla, protože chyběl sníh. Teď už ale objednávky jsou, uvedl Jakwerth. V květnu a v červnu budou přijíždět hlavně školní výlety. Jinak má už kemp vybudovanou stálou klientelu; mezi hosty tvoří „štamgasti“ víc než dvě třetiny. Cizinců s karavany spíš ubývá.

Kempování se letos neprodraží ani ve žďárském Autokempingu Pilák. Otevřeli tam o víkendu. „Objednávky už máme na květen přes svátky, ale je to hodně o počasí,“ doplnila Radka Remarová z městské organizace Sportis. I tento kemp má dost stálých klientů, i z Brna. „Někteří tu postaví karavan na celou sezonu. Jezdí sem jako třeba někdo na chalupu,“ uvedla.

U rekreačního rybníka Sykovec nedaleko Tří Studní na Novoměstsku se začne kempovat začátkem května, i tam zaplatí turisté za pobyt stejně jako loni. Novinkou bude to, že rybník, který dřív sloužil jako chovný, teď nabídne sportovní rybolov. Možnosti pro rekreaci budou díky tomu pestřejší. „Myslím si, že by to lidi mohlo přilákat, protože spousta mužů ráda rybaří,“ řekla provozovatelka kempu Vlasta Petrová.

Adrenalinové sporty, jako slaňování, paintball, lukostřelbu a kurzy sebeobrany, si rekreanti mohou vyzkoušet v kempu Radarka, který vznikl z vojenské vysílací stanice u Koněšína na Třebíčsku. V příštích týdnech čekají v kempu hlavně školní výlety, budou tam i další akce. Ceny pro školy ani veřejnost se nemění.

Podle ceníků, které zveřejnili správci na internetu, se v kempech na Vysočině o prázdninách například za místo pro menší stan platí do 60 korun za noc, za karavan kolem stovky. Dospělé stojí přenocování mezi 50 a 60 korunami, dalších 40 až 70 korun vydají za každou noc, pokud přijedou autem.

Na Vysočině se v hlavní turistické sezoně otevírá kolem tří desítek kempů a tábořišť. Podle údajů na krajských stránkách nabízejí přes 3000 míst pro stany a karavany. Největší nabídka je na Havlíčkobrodsku, naopak nejméně příležitostí ke kempování dává Jihlavsko.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)