Dnešní prověrka se bude týkat mimořádné události nejvyššího stupně, kvůli níž budou muset stovky pracovníků z celého areálu odejít do krytu. Podrobný scénář bude do posledních chvil utajen. Zítra budou energetici prověřovat připravenost atomových bloků na úplný výpadek dodávek proudu, který by mohla způsobit vichřice, sdělil včera mluvčí elektrárny Petr Spilka.

„Obě cvičení byla dlouhodobě plánována, ještě před událostmi ve Fukušimě,“ řekl Spilka. Ve scénářích cvičení jsou ale i problémy, s nimiž se po zemětřesení musí reálně vyrovnávat japonští energetici. To se týká třeba výpadku proudu, chlazení bloku při přerušení dodávek vody a měření uniklé radiace.

Obě cvičení, zaměřená na ukrytí personálu a na takzvaný blackout, se podle Spilky konají pravidelně každý rok, a to v době, kdy v elektrárně neprobíhá žádná odstávka bloku.

Během dnešního cvičení mimo jiné předvedou hasiči náhradní způsob zajištění dodávek vody do atomového bloku. Trénovat bude také sekce radiační ochrany a měření radiace. O konkrétních poruchách, které bude potřeba řešit, se energetici dovědí až v průběhu cvičení.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)