Jako první v Jihlavě má taková posilovna vyrůst na sídlišti Královský vršek. Dospělí budou moci své tělo ve fitness koutku protáhnout nejpozději na podzim.

„Tahle věc je poměrně běžná na západ od našich hranic, kde fitness koutky většinou využívají senioři. Jsou to poměrně masivní posilovací zařízení,“ přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Další fitness koutky vyrostou časem

Podobné fitness koutky zná ze zahraničí i Jakub Nechvátal. Ten si je velmi pochvaluje a je rád, že k dispozici budou i lidem v Jihlavě. „Trávil jsem delší dobu mimo Česko a musím říct, že s takovými parky jsem se setkal běžně. Je to super věc. Hlavně když se postaví blízko dětského hřiště. Děti tak skotačí a rodiče se mohou mezitím protáhnout a ne jen vysedávat na lavičce,“ vyjádřil se Nechvátal.

Na sídlišti Královský vršek v současné době probíhá revitalizace, součástí projektu je právě i posilovací hřiště pro dospělé. K dispozici bude celkem pět posilovacích strojů. Královský vršek však není jediné místo, kde by město chtělo takovýto koutek pořídit. „Uvažujeme o tom, že tato posilovací zařízení necháme umístit také v amfiteátru na Heulose. Další místo bude v Českém mlýnu, kde se připravuje výstavba sportovně relaxačního centra,“ přiblížil Tulis.

Posilovat bude vlastní vahou

Cvičící stroje budou podobné těm, na které jsou lidé zvyklí z posiloven. Člověk však na nich bude posilovat pouze svojí vahou. Těžká nastavitelná závaží tedy k dispozici nebudou. „Určitě to nejsou tak sofistikované stroje jako v posilovnách, kde samozřejmě není zapotřebí, aby stroje odolávaly vandalům a kde je také spoustu nastavení pro velikost nebo váhu uživatelů,“ popsal mluvčí jihlavské radnice.

Město bude dbát také na bezpečnost posilovacích strojů. „Stroj se musí zajistit tak, aby si na něm nikdo neublížil. Většinou jde o zařízení, kde se posiluje vlastní váhou prostřednictvím různých mechanismů. Stoje musí být odolné také vůči vandalům,“ doplnil Tulis.

Jeden z přístrojů má například jednoduchý název Zdvihací zařízení. Člověk si sedne na jednoduché sedátko a rukama se přitahuje za madla a zvedá se svojí vlastní vahou. „Zařízení neslouží k tomu, aby člověk přibíral na svalech, ale spíše k tomu, aby se protáhl a zlepšil si kondičku. Nový Schwarzenegger na tomto hřiště asi nevyroste,“ uzavřel s úsměvem Tulis.