Arnolec, Luka nad Jihlavou, Plandry, Příseka nebo jihlavská Pančava a Dolina. V těchto místech chtějí krajští silničáři vyspravit všechny nerovnosti, které se během zimy na silnicích objevily. Záleží ale hodně na penězích, které silničáři na opravy dostanou.

Kraj Vysočina jim letos přidělil dvě stě milionů korun, z toho přibližně čtyřicet milionů půjde na opravy silnic a mostů na Jihlavsku. Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jana Míky je však na všechny akce v kraji potřeba osm set milionů až jedna miliarda korun.

„Letos jsou opravy silnic po zimě náročnější než loni, protože první výtluky začaly vznikat už v prosinci. Práci nám přidělávají i kamiony, které se na silnicích druhých a třetích tříd objevují stále častěji, firmám se totiž nechce platit vyšší mýtné. Silnice nižších tříd ale pro tento typ dopravy nejsou konstruovány,“ přiblížil stav silnic po zimě Jan Míka.

Všechny výtluky mají silničáři vyspravit do konce června. Mezi nejhorší úseky v Jihlavě patří silnice na Pančavě a Na Dolech. „Na Dolině na rovince u Penny Marketu nejprve provizorně výtluky vyspravíme a v červnu celý povrch vyfrézujeme a položíme tam nový asfaltový koberec,“ řekl jihlavský cestmistr Milan Veleba.

Zahálet nebude ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). V těchto dnech probíhá kompletní výměna konstrukčních vrstev silnice první třídy v Mrákotíně. V létě přijde na řadu i další úsek této silnice v Telči. „Telčský průtah je naší největší bolestí. Za jednu z nejhorších částí stejné silnice považujeme i tu mezi Starou Říší a Dolními Dvorci, kde bychom měli letos také pracovat,“ řekla Marie Tesařová, ředitelka ŘSD Jihlava.