Dům na půli cesty nakonec v Heleníně na okraji Jihlavy nevyroste. Občanské sdružení Heřmánek se rozhodlo, že zařízení, které pomáhá mladým lidem opouštějím na prahu dospělosti dětské domovy, výchovné ústavy a rodiny pěstounů, v Heleníně nevybuduje.

„Udělali jsme předběžný projekt a bylo zjištěno, že budova je v horším technickém stavu, než jsme předpokládali. Náklady by byly větší než přislíbené peníze od ministerstva,“ vyjádřil se předseda občanského sdružení Heřmánek Jaromír Volný. Jihlavské zastupitelstvo přitom již loni v červnu odkoupení domu posvětilo.

Heřmánek však bojoval také s obyvateli Helenína. Ti sepisovali petici a na zastupitelstvu ve velkém brojili proti. Město i kraj projekt přes protesty podporovaly.

Co teď bude s objektem, který vlastní město, je zatím nejasné. „Sdružení Heřmánek vypovědělo smlouvu. Co s domem bude, nyní nevíme,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Budova v minulosti fungovala jako lazaret, později jako škola. Heřmánek měl objekt asi rok v pronájmu.

Místní byli proti, domu je ale třeba

Sami obyvatelé Helenína netuší, co se s domem děje. „Zatím je tam klid, jestli se bude něco dít, to nevím,“ řekla obyvatelka dotčené jihlavské části, která si nepřála být jmenována. Na dům v půli cesty se ale dívá skepticky.

Předseda Heřmánku však přiznává, že nevole lidí konci projektu napomohla. „Je těžké něco organizovat, když jsou místní proti. Navíc když jsem se dozvěděl, že náklady by byly tak vysoké a byl by problém celý dům dofinancovat. Přihlédl jsem i k tomu, že lidé v Heleníně dům nechtěli. Nicméně město nám nabídlo další objekt,“ přiblížil důvody změny rozhodnutí Jaromír Volný.

Současně připouští, že dům na půli cesty v Jihlavě nebo jejím okolí v příštích letech může vzniknout. „Na různých poradách a na setkáních se neustále ubezpečuji, že skupina mladých bezdomovců je hodně silná. Když si teď zavoláte do azylových domů na Vysočině, zjistíte, že nejsilnější skupiny bezdomovců jsou hodně mladí a hodně staří lidé. Rozhodně není vhodné, aby byli v azylových domech spolu,“ popsal situaci na Vysočině předseda občanského sdružení.

V současné době Heřmánek čeká, jak dopadnou nové zákony, které se právě chystají. Až potom se rozhodne, zda v okolí Jihlavy dům na půli cesty vybuduje. „Pokud budou zákony nastaveny tak, že budeme muset být závislí na sponzorech, nedá se zatím nic konkrétního říct,“ uzavřel Volný.