Vyznavači létání s akrobatickými draky se v sobotu sešli na henčovském letišti na okraji Jihlavy na svém třetím celorepublikovém srazu.

Z nejrůznějších koutů republiky, z Brna, Kladna, Prahy nebo Pelhřimova, jich přijela desítka. „Není nás mnoho, jako opravdovému sportu se létání s akrobatickými draky věnuje v celé republice přibližně patnáct lidí,“ potvrdil organizátor srazu Petr Valenta, že létání s draky rozhodně není v Česku, na rozdíl třeba od Španělska či Francie, sportem masovým.

Sám začínal před bezmála pětadvaceti lety, ještě za socialismu. Teprve po revoluci mohl svoje první pokusy konfrontovat s děním ve světě. A taky si pořídit solidní vybavení.

Nejobyčejnější akrobatický drak, který se na rozdíl od toho klasického papírového ovládá nejméně dvěma šňůrami, je z lehké textilie umístěné na plastovém rámu. „V levných vietnamských obchodech se sežene už za zhruba dvě stovky, ale takový drak příliš kvalitní není,“ přiblížil možnost pořízení akrobatického draka Petr Valenta. Dobrý drak, s nímž se už dají nacvičovat předepsané triky, stojí tisícovku až patnáct stovek, úplně špičkové draky vyjdou desetkrát dráž.

S levným drakem začínal například Miroslav Šticha z Prahy. „Prvního draka jsem dostal jako reklamní předmět před nějakými osmi lety. Začalo mě to bavit, za rok až rok a půl jsem zvládl základy, dneska už se tomuto sportu věnuji systematicky,“ vyprávěl o své sportovní kariéře mladý muž.

Za těch osm let se o akrobatickém létání s draky dozvěděl vlastně všechno. „V praktickém provádění jednotlivých figur jsem asi tak v polovině, ale dneska už vím, kam bych se chtěl dostat, jak složitější triky zvládat,“ dodal Miroslav Šticha.

Základem je mít chuť začít s cvičením, neboť létání s draky se možná vzdáleně může podobat akrobatickému lyžování známému ze zimních olympiád. „Vedle létání na přesnost a trikového létání soutěžíme i v disciplíně freestyle, kdy se létá s hudebním doprovodem,“ popsal základní okruhy disciplín Petr Valenta.

Pro úspěšnou kariéru je samozřejmě nezbytné překonat zažité stereotypy. „Hlavně ten známý předsudek, že létání s draky je vlastně jen jakási podzimní dětská kratochvíle. Přitom nejlíp vítr fouká na jaře,“ zdůraznil Petr Valenta. Ale sportovní létání s akrobatickými draky se provozuje vlastně celý rok. „Dá se létat i v zimě na sněhu a létáme i v halách,“ dodal.