Vepřové hody, karneval na ledě, sázení lip nebo adventní výstava. I tyto kulturní a společenské akce mohou pomoci čtyřem obcím z Jihlavska získat titul Vesnice roku.

Představitelé Hodic, Kalhova, Kozlova a Vysokých Studnic své vesnice letos přihlásili do celorepublikové soutěže, aby všem ukázali, jak to u nich v obci žije, jak se starají o její vzhled a čím by se ostatní mohli inspirovat. Příjemným bonusem je pak pro ně samozřejmě i dílčí ocenění spojené s finanční odměnou.

„Jsou tu fajn lidi a držíme pospolu. To se projevuje i v některých iniciativách, které vzešly od místních rodičů. Maminky organizují karneval na ledě a tatínci zase podzimní drakiádu,“ přiblížila starostka Kozlova Milada Jiráčková. Za největší kulturní akci starostka považuje tradiční masopust, kterým žijí všichni obyvatelé. „Průvod organizují hlavně sportovci, chodí po domech, kde je vždy čeká pohoštění. Večer se koná i masopustní merenda, kde se sejde celá ves,“ doplnila Jiráčková. Kozlov se boje o získání prestižního titulu zúčastnil naposledy v roce 2005.

V sousedních Vysokých Studnicích se do soutěže přihlásili už loni, kdy v krajském klání zabodovala místní knihovna. „Dostali jsme finanční dar, a díky tomu jsme mohli knihovnu vybavit novým nábytkem,“ přiblížila starostka Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková.

Pomoci Studnickým může například krásné prostředí renesančního kostela Nejsvětější Trojice a populární adventní výstava, na kterou se každý rok přijíždí podívat lidé ze širokého okolí.

„Dříve nás ani nenapadlo soutěžit. Teď si říkáme, že srovnání s ostatními vesnicemi a nová inspirace nám jen prospějí,“ řekla Ženčáková. Zelenou dostal společenský život v obci také díky nové víceúčelové budově s mateřskou školou, hasičárnou a společenským sálem.

Na chudé dění v obci si nemohou stěžovat ani obyvatelé Hodic. Už pět let jsou největším tahákem, který přiláká i dva tisíc lidí, podzimní vepřové hody. „Zaznamenáváme hodně pozitivních ohlasů. Dobré jídlo a program vždycky přitáhne místní i lidi z celé Vysočiny,“ řekla organizátorka vepřových hodů Jana Kodysová. Hodicím podle starosty Josefa Bakaje prospělo i zvelebení místní návsi. „Loni jsme vybudovali dětské hřiště, upravili nádrž a její okolí. K atraktivitě obce přispěje i muzeum, které vznikne na místním nádraží,“ uvedl Bakaj. Už dříve Hodičtí dostali v soutěži ocenění za bohatý společensky život.

V Kalhově asi nejvíce překvapí zvyk sázet lípy v aleji za vsí. „Otcové tam sází lípu svému dítěti, když se narodí. Zatím jich je od roku 2004 šestnáct a určitě budeme dál se sázením pokračovat,“ vyjádřila se zastupitelka Jaromíra Zadražilová. V Kalhově také mají pro letošek jasný cíl. „Do soutěže jsme se přihlásili, abychom získali větší dotace na nové chodníky, a samozřejmě chceme obec i prezentovat,“ dodala Zadražilová.