Alena Hašková, učitelka z mateřské školky v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, ve středu doufala, že se dočká pravomocného verdiktu, který by ji definitivně zbavil viny na smrti šestileté Sáry. Nedočkala se.

Krajský soud v Jihlavě zrušil rozsudek z 10. března, který učitelku osvobodil. Soudce okresního soudu Zdeněk Chalupa tehdy rozhodl, že učitelka na smrti dítěte vinu nenese. Státní žalobkyně Milena Smetanová se ale odvolala a uspěla. „Jako učitelka, která měla děti na starosti, neudělala vše pro to, aby tragédii zabránila,“ zdůvodnil rozhodnutí odvolacího senátu soudce Miroslav Novák.

Tragédie se stala v prosinci 2009 krátce poté, co učitelka se šestnácti dětmi přišla na hřiště. Mezi jednou z kovových branek a přístřeškem byl natažený provaz. Za ten děti zatáhly, branka spadla a usmrtila šestiletou dívku.

„Minimálně měla zkontrolovat stabilitu branek a mohla si všimnout i provázku. Interní předpis ve školce nařizuje zkontrolovat prostor, ve kterém si děti hrají,“ podotkl soudce Novák.

Neštěstí pro všechny

Alena Hašková před soudem emotivně zopakovala, že celé události velmi lituje. Rozhodnutí soudu nesla těžce. Na dotazy novinářů neměla sílu odpovídat a vyjadřovat se nechtěl ani její advokát Jiří Kozák.

Soudce Novák případ zhodnotil jako tragédii, která zasáhla rodinu dívky i Haškovou. „Při objektivním hodnocení situace ale neudělala vše, aby neštěstí předešla,“ uvedl Novák.

Krajská státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská je přesvědčena, že učitelka měla hřiště lépe zkontrolovat. „Je místní osoba, a ví, že hřiště je neudržované veřejné prostranství. Branky se tam přemísťují a mohou být špatně zakotveny. Učitelka měla být opatrnější, nebyl to první případ, kdy branka smrtelně zranila dítě,“ upozornila.

Případ tak dostane na stůl už potřetí soudce Zdeněk Chalupa. Poprvé v trestním příkazu Haškovou uznal vinnou a odsoudil ji k podmínce. Učitelka se ale necítila být vinna a trest nepřijala. Soudce Chalupa tak musel nařídit hlavní líčení a v březnu Haškovou osvobodil.

„Nemůžeme chtít, aby učitelka kontrolovala stabilitu všeho, co na hřišti bylo. Docházelo by tak k absurdním situacím. Navíc není jisté, jak k převrácení branek došlo. Jestli taháním za provázek, nebo se o branku opřelo některé z dětí,“ vysvětlil své rozhodnutí Zdeněk Chalupa.

Odvolací soud nenavrhl okresnímu soudu provést nové důkazy, ale aby znovu posoudil ty, které jsou ve spise. Nepřímo tak naznačuje, že je podle jeho názoru Alena Hašková za smrt Sáry odpovědná.