Žádné uctění památky přibližně sedmnácti německých civilistů zabitých 19. května 1945 bez soudu se ale nechystá. Starosta Jiří Vlach je rád, že se nyní o kauze příliš nemluví. „Pustil jsem to z hlavy, když jsem se dozvěděl, že dva vzorky DNA od příbuzných nesouhlasí se vzorky z odebraných kostí,“ svěřil se.

Na místě už není ani pahýl dřevěného kříže, který před časem někdo podřízl. Policie vyšetřování uzavřela jako přestupek. „Vyšetřovatelé mi řekli, že ví, kdo to má na svědomí, ale nemají proti němu dostatek důkazů,“ poznamenal autor kříže Milan Litavský z Dobronína. Na stejném místě chce postavit odolnější památník, ale dnešní výročí nevyužije. „Řešíme, komu vlastně ten kousek louky na Budínce patří,“ vysvětlil.

Na radnici nevědí, že by měl někdo v plánu památku mrtvých na Budínce uctít. „Myslím, že je to hlavně věc příbuzných z Německa. Pokud se najdou jednotlivci, kteří budou chtít něco podniknout, tak tomu nezabráníme,“ řekl starosta Vlach.

Ticho je i kolem náhrobního kamene, jehož podobu schválili zastupitelé v březnu. Zástupci obce informovali německého aktivistu Johanna Nieblera, jehož příbuzný má být jednou z obětí.

„Dodnes nám nepřišla žádná odezva,“ podotkl Vlach. Proto zatím ani Dobronínští nemají důvod hledat vhodné místo na hřbitově, kde by měl být kámen položen. Podle starosty je možné, že si příbuzní ostatky odvezou do Německa.

Policie stále nemá k dispozici výsledky genetického zkoumání a porovnávání odebraných vzorků DNA. Analýzu zpracovává Kriminalistický ústav v Praze. První dva vzorky, které se jim podařilo vyhodnotit, se ale neshodovaly.

V druhé polovině května policie ve spolupráci s archeology zřejmě vyrazí do další lokality u Dobronína, kde bude hledat další dvě nebo tři údajné oběti. V prvním hrobu našli odborníci pozůstatky třinácti lidí. Kriminalisté případ vyšetřují jako podezření z vraždy. Antropologové ale na nalezených kostech žádné stopy po násilí nenalezli. Opilí členové Revolučních gard si měli na konci války vybrat až sedmnáct německých sedláků a na louce Budínka je zmasakrovat rýči a lopatami. Jediným žijícím člověkem, který si mohl události z května 1945 pamatovat, byl syn velitele Revolučních gard, Robert Kautzinger z Jihlavy. Policie ho vyslýchala, ale nic zásadního se nedozvěděla. Kautzinger tvrdil, že si nic nepamatuje, a pokud si nějaké informace pamatoval, tak si je vzal sebou do hrobu. Letos na konci února 88letý Robert Kautzinger zemřel.