Alespoň tak si putování afrických žiraf do jihlavské zoo představují žáci jihlavské základní školy speciální, kteří se letos zapojili do soutěže o nejdelší žirafí skládací knížku.

Větší část příběhu o cestě žiraf do jihlavské zoo se odehrává přímo v Jihlavě. „Museli jsme vycházet z toho, co naši žáci znají, a nejbližší je jim určitě prostředí Jihlavy. Auta žirafy dovezou před radnici a ony budou hledat cestu do zoo, dostanou se například i na hradby,“ přiblížila jednu část žirafího bloudění krajským městem vychovatelka Soňa Konečná.

Skládačku ve škole pojali jako koláž. Kluci namalují a vystřihnou žirafy i další části a ty se pak poskládají do konkrétního obrázku s namalovaným pozadím. „Žirafí leporelo vyrábí čtrnáct lidí. Každý žák se může zapojit podle toho, co mu jde nejvíce. Klukům jsme řekly, o čem by ten příběh měl být, a oni podle toho malují. Jejich obrázky vznikají naprosto spontánně a my z nich pak vytváříme vlastní příběh,“ vysvětlila Konečná s tím, že text k obrázkům vymýšlejí učitelky a vychovatelky.

Žáci zatím mají hotovou polovinu z celkových patnácti obrázků leporela. Pro ně i pro jejich učitelky je to jedna z příležitostí, kdy se mohou výtvarně vyřádit. Stejně jako minulý rok. „Loni jsme se o žirafí soutěži dozvěděli úplnou náhodou. Vyráběli jsme nejdelší plošnou žirafu. Ta naše měla reálné proporce a dostali jsme ocenění – návštěvu zoo,“ dodala vychovatelka.

Žirafí skládačku vyrábí také děti z jihlavského výtvarného atelieru Barvínek. Cestu žiraf do Jihlavy si vymyslely samy. Žirafy najdou v Africe havarované letadlo. Budou muset přemluvit krále zvířat, aby letadlo pilotoval. Na ruzyňské letiště to vezmou oklikou přes Austrálii. Do jihlavské zoo doplují na kánoích, které si vypůjčí ve Vodním Ráji. To jen nástin květnatého žirafího příběhu z Barvínka.

Obrázky z ateliéru

Děti všechny obrázky malují samy. „Dětem pomáháme jen s detaily, například s pravopisem. Chceme, aby bylo poznat, že děti obrázky vytvářely ve výtvarném ateliéru. Proto je také v leporelu k vidění velký počet různých výtvarných technik,“ řekla Olga Bednářová z atelieru Barvínek.

Kdo si za výrobu leporela odnese první cenu a na jeden den se stane ošetřovatelem zvířat v jihlavské zoo, se dozvíme ve středu 1. června. Na Masarykově náměstí v Jihlavě totiž proběhne hodnocení všech vystavených skládaček.