Vypnou ho vysílače Javořice na Jihlavsku, Strážiště na Pacovsku a Klučovské hory na Třebíčsku.

„Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Nic nebrání tomu, aby digitalizace postupovala podle plánu. V úterý 31. května bude proto ukončeno zemské analogové televizní vysílání,“ konstatoval Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání.

O analogové vysílání na Vysočině přijde asi čtvrt milionu diváků. Podle informací projektu digitalizace televizního vysílání by s vypnutím analogu však neměl být větší problém. „Lidí, kteří vypnutí řeší na poslední chvíli zbývá jedno až dvě procenta. Podle prognóz půl procenta lidí zůstane bez televize,“ řekl Duspiva.

O čtyři měsíce bude analogové vysílání prodlouženo v Brtnici na Jihlavsku a v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Budou tady totiž instalovat zařízení pro lepší pokrytí.

I přes předem avizované vypnutí analogového vysílání někteří lidé hledají cestu, jak jej naladit například z jiného vysílače. „Někteří mají tu možnost, že pokud přijdou o signál, mohou natočit anténu na jiný vysílač, kde signál chytí. Tento postup ale nedává smysl, protože za další měsíc o signál mohou opět přijít, protože vysílač, ze kterého chytají signál jako přesah z vysílače, bude také vypnut,“ pokusil se vysvětlit předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Duspiva.

Digitální multiplex 1 s programy České televize byl v Jihlavě spuštěn již na konci června v roce 2009, další multiplexy pak v dubnu minulého roku.

Podle mluvčího projektu digitalizace televizního vysílání projektu digitalizace televizního vysílání tak měli dostatek času přejít ze zemského analogového televizního vysílání na vysílání digitální.

Bez problémů

„Dle našich informací a průzkumů zvládají lidé na Jihlavsku digitalizaci stejně dobře, jako tomu bylo i v dříve vypínaných oblastech. Předpokládáme, že vypínání proběhne bez větších problémů,“ řekl Tadeáš Novák, mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Pro diváky, kteří si nebudou vědět rady je však k dispozici bezplatná informační linka 800 90 60 30. Její provoz bude v době vypínání posílen a rozšířen také na víkendy. Fungují také internetové stránky www.digitalne.tv.

Na Jihlavsku bude v červnu tohoto roku následovat vypnutí zemského analogového televizního vysílání také v oblastech Trutnov a Brno. Další oblasti budou následovat na podzim tohoto roku a v červnu příštího roku. Digitalizace v České republice tak bude definitivně ukončena 30. června příštího roku.