Že přijdou o další rybníky, v nichž dobře přežívají zimu přelovené ryby ze všech rybářských vod Jihlavska, se obávají dva tisíce členů Petrova cechu s legitimací Moravského rybářského svazu.

„Před několika lety jsme přišli o náš nejlepší komorový rybník, kde zimu krásně přežívalo 30 tisíc kapříků. Tuky z restauračního provozu se dostaly do Písařského rybníka a ubraly vodě tolik kyslíku, že by tam ryby nepřežily. Od té doby je rozestrkáváme do všech rybníků, kde ryby jsou schopné přežít zimní komorování,“ přiblížil včera reportérovi Deníku předseda jihlavských rybářů Jan Kopřiva.

Biologická čistírna rybám ublíží

Jihlavští rybáři nedávno protestovali proti návrhu vybudovat z dalších dvou kvalitních chovných rybníků, Dubového a Malého Dubového, biologickou čistírnu odpadních vod.

„Návrh počítal s čistírnou jen pro skupinu domů, ne pro celou Zbornou. Oba pronajaté rybníky využíváme jako chovné. Když by se tam postavila biologická čistírna, z pohledu rybářů by rybník odepsala,“ připustil Jan Kopřiva. Rybáři na včerejší schůzi protestovali proti změně ve využití rybníků.

Předseda předsednictva Svazku vodovodů a kanalizací Jihlavska Jiří Vlach potvrdil, že ministerští úředníci doporučují biologické čistírny odpadních vod osadám do 400 obyvatel. „Takové čistírny jsou laciné, ale při ukončení provozu se musejí vybagrovat a zlikvidovat jako nebezpečný odpad usazeniny i s rostlinami. Takový rybník tratí na kvalitě pro chov ryb,“ potvrdil Jiří Vlach.

Z Dubového a Malého Dubového rybníka teče potok do rybníků Široký, Černý, Pávovský a Zámecký ve Stříteži. Do něj ústí i potok z Písařského rybníka. „Je to neštěstí, že chtějí odpady čistit přes rybníky. Ty všechno nevyčistí, ukládají se tam saponáty a voda se kazí,“ připomněl předseda rybářů. Ve hře je snaha samosprávy Stříteže vybudovat novou obecní kanalizaci, která by mohla situaci kolem rybníků změnit.