Plynaři zdražují o měsíc dříve než obvykle. „Je to kvůli neudržitelnému růstu ceny plynu na světových trzích,“ uvedl jihomoravský regionální mluvčí společnosti RWE Jiří Bezděk. Zdraží všichni dodavatelé v kraji bez výjimky, a to zhruba o deset procent.

Druhou nepříjemností může být dnes i to, že zapnete televizi a ona nepůjde. V noci na dnešek bylo totiž vypnuto zemské analogové televizní vysílání. Nyní je možné přijímat pouze digitální vysílání.

„Očekáváme, že pouze zanedbatelné množství televizních diváků bude v době vypnutí nepřipraveno. Dle průzkumů to bývá jedno až dvě procenta,“ řekl Tadeáš Novák, mluvčí projektu digitalizace. Bezplatná telefonní linka 800 90 60 30 bude pro případ potřeby v provozu kromě pracovních dnů i během víkendu po vypnutí.

Analogové vysílání skončilo z vysílačů velkého výkonu Jihlava – Javořice, Pacov – Strážiště a Třebíč – Klučovská hora, zároveň i ze všech na ně navázaných malých vysílačů a dokrývačů. „Jedinou výjimku tvoří vysílač Brtnice, kde došlo k dohodě o vybudování digitálního dokrývače a analogové vysílání zde bude prodlouženo do jeho spuštění. K tomu má dojít přibližně za tři až čtyři měsíce,“ dodal Novák.