Na pacienty z Polenska se usmálo štěstí. V polovině prázdnin zdravotní středisko v Polné otevře novou, v pořadí pátou stomatologickou ordinaci.

„Pacienti z polenského regionu se o pět zubařských křesel podělí daleko líp než o současná čtyři. Takový stav bude přijatelnější, i když na jednoho stomatologa nám bude pořád vycházet několik tisíc pacientů,“ zareagoval včera polenský starosta Jindřich Skočdopole. „Se zubaři se to má tak, že lidi nechtějí věřit svým uším, když slyší, že někde z ničeho nic otevírají ordinaci.

Já jsem se přistěhovala na Jihlavsko před třemi roky a dva a půl roku jsem běhala od jednoho zubaře k druhému. Až se nade mnou slitovala moje paní doktorka,“ řekla Jana Tůmová.

Dvě nové zubní ordinace vedle sebe v prvním patře polenského zdravotního střediska obsadí v létě matka s dcerou, lékařky Hana Červinková starší a Hana Červinková mladší. „Jsme rádi, že se zubaři starají o své následovníky a rozšiřují ve městě kapacitu oboru. Přestavbu v objektu města a zřízení dvou ordinací v patře podpoříme sto padesáti tisíci korunami. Zbytek zaplatí zubařky,“ upřesnil Skočdopole.

V Polné mají štěstí

„V regionu jsme rádi za každého nového mladého stomatologa, protože je zárukou generační obměny. Počet stomatologů na Vysočině i v okrese Jihlava kopíruje celorepublikový stav, což znamená jejich nedostatek,“ shrnula včera pro Deník mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Doplnila, že hodně stomatologů je blízko důchodovému věku a situace se podle všeho nezmění dřív, než z vysokých škol začne vycházet více zubních lékařů.

Pětadvacetiletá stomatoložka Hana Červinková studovala na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Dnes berou osmdesát studentů, a ještě se snaží počet navyšovat. Před lety přijímali sotva polovinu,“ přiblížila Hana Červinková mladší. Ta neví, kolik pacientů povede ve své kartotéce.

„Kolik budu mít do začátku klientů, zatím nedovedu odhadnout. Záleží na tom, jak se dohodneme s pojišťovnami. Zpočátku budu ve vlastní ordinaci, ale zároveň budu matčinou zaměstnankyní. Bude záležet na tom, kolik nám pojišťovny povolí přibrat nových pacientů,“ zauvažovala stomatoložka Hana Červinková mladší.

V přízemí polenského zdravotního střediska budou beze změny fungovat tři stávající zubní ordinace. V prvním patře stavbaři rozšíří nynější pracoviště stomatoložky Hany Červinkové starší na dvě samostatné ordinace s kompletním vybavením.

Na jednoho zubního lékaře v Polné vychází zhruba dva až tři tisíce pacientů. Mnozí chodí sice velmi zřídka, ale stále jsou v evidenci.