Turnaje ve fotbale a mariáši, unikátní lipová alej nebo tradice Lochovy studánky. Tím vším se dnes mohou pochlubit Kalhovští. Do Kalhova totiž přijede komise, která i tento týden hodnotí jednotlivé obce z Vysočiny přihlášené do soutěže Vesnice roku.

„Určitě při naší prezentaci zdůrazníme bohatý společenský život v Kalhově, například stavění a kácení máje a různé turnaje a soutěže. Těch investičních akcí a záměrů už tady tolik nemáme, ale za zmínku určitě stojí vysvěcená boží muka a zajímavostí je lipová alej, kam už sedm let novopečení otcové sází stromky svým dětem,“ přiblížil včera kalhovský starosta Zdeněk Dvořák. Kalhovští si od letošní účasti v soutěži slibují, že získají peníze na vybudování chodníků.

Do celkového pořadí ale ještě mohou promluvit jejich konkurenti. Desetičlenná komise, která hledá nejlepší vesnici Vysočiny, zítra zavítá do Vysokých Studnic a Kozlova. Zatímco Vysoké Studnice v minulosti už v soutěži zabodovaly a získaly ocenění za místní knihovnu, Kozlov má letos premiéru. „Spousta lidí chválí naši upravenou náves. Komisi snad kromě prohlídky Kozlova zaujme i fotodokumentace akcí, které se tady konají během roku,“ řekla starostka Kozlova Milada Jiráčková s tím, že jako nováčkové musí v soutěži nejprve načerpat potřebné zkušenosti.

To starostka Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková má jasno. Chce se soutěže zúčastnit i příští rok. „Dostali jsme už ocenění za knihovnu. Příští rok bych chtěla do kategorie Zlatá cihla přihlásit naší víceúčelovou budovu, letos to bohužel nevyšlo. Díky ní se více rozvinul společenský život v obci,“ vysvětlila Ženčáková. A že tam lidé drží pospolu, dokážou už tento víkend, kdy se ve Vysokých Studnicích odehraje odlehčený fotbalový turnaj mezi horním a dolním koncem vesnice.

Jako vůbec první obcí na Vysočině, kam se komise přijela podívat, byly Hodice. „Asi je to pro nás trochu nevýhoda, členové komise neměli žádné srovnání. Je dobře, že se Hodice zviditelní, ale konkurence v soutěži je veliká. Ti, co vyhráli, bodovali díky bohatému spolkovému životu a podobně. My se tím můžeme inspirovat,“ připustil hodický místostarosta Radislav Vokřínek.

Členové komise v těchto dnech vyberou nejlepší vesnici z celé Vysočiny. Ta se pak utká s vítězi z ostatních krajů o celkové prvenství v soutěži.