Vlaková nádraží a zastávky zítra na Vysočině osiří. Vlaky totiž nikde v Česku nevyjedou, protože železničáři se zapojí do celodenní stávky vyhlášené dopravními odbory. Stávkovat budou proti vládním reformám a politice nynější vládní koalice. Ostatní profese v kraji se ke čtvrteční stávce připojí jen symbolicky. Většinou budou stávkující podporovat vylepením plakátů. Ale v důsledku to znamená, že autobusy i městská doprava pojedou bez omezení. Práce se nezastaví ani ve školách, nemocnicích či továrnách.

„Během čtvrteční stávky na Vysočině nevyjede dohromady 365 vlaků. Zastavení dopravy na dvacet čtyři hodin je pro nás z organizačního hlediska jednodušší.“ vyjádřila se Lenka Horáková z Centra osobní dopravy ČD na Vysočině. Narážela tím na fakt, že stávka, která se původně měla konat v pondělí, byla plánována jen od tří hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. Pondělní půldenní stávka by totiž pro organizaci odpoledních rozjezdů vlaků byla pro železnici výrazně logisticky náročnější.

Symbolický protest

Podle včerejších informací Deníku by zítra všechny regionální autobusové linky měly jezdit bez omezení. Týká se to všech autobusových dopravců na Vysočině, tedy i tří největších, a to společností ICOM transport, ZDAR Žďár nad Sázavou a Veolia transport.

„Společnost ZDAR neplánuje na čtvrtek žádnou stávku, všechny autobusové spoje pojedou podle jízdních řádů. Odboráři akci podpoří jen symbolicky, a to vylepením letáků v autobusech,“ konstatovala odborná referentka ZDARu Jaroslava Zichová.

To potvrdili i odboráři. „Již minulý týden v pátek se sešli členové Základní organizace Odborového svazu dopravy ZDARu na společné schůzi. Tam jsme se domluvili, že se ke stávce připojíme pouze symbolicky – vyvěšením materiálů vysvětlujících důvody protestů. Do dnešního dne se vůbec nic nezměnilo,“ řekl včera předseda odborového svazu dopravy žďárské společnosti ZDAR Pavel Kupka. Jak uvedl dále, je na svobodném rozhodnutí každého řidiče, zda v autobuse vyvěsí zmiňovaný materiál. „Nikoho jsme k této akci nenutili,“ podotkl Kupka.

Obdobně by to mělo být i u Veolie a ICOMu. „Sledujeme situaci, hlavně musíme zajistit dostatečné informace pro dispečery. O posilování spojů uvažujeme, ale definitivní rozhodnutí padne ve středu,“ uvedl včera mluvčí ICOM transportu Petr Palovčík.

Symbolicky se chtějí ke stávkujícím připojit řidiči Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). „V Jihlavě vyjádříme symbolický souhlas tím, že ve všech autobusech a trolejbusech vylepíme informační plakáty o stávce. Pokud bychom nejezdili, cestující by byli ještě více naštvaní, než jsou teď, a jako první by to odnesli řidiči. Myslím si, že částečná stávka stejně ničemu nepomůže,“ podotkl František Matoušek, předseda odborových svazů DPMJ s tím, že jiná situace by nastala, kdyby byla vyhlášena generální stávka.

Podle ředitele DPMJ Josefa Vilíma budou tedy všechny trolejbusové a autobusové linky městské dopravy jezdit i zítra podle platných jízdních řádů.

Městské autobusy se nezastaví ani ve druhém největším městě Vysočiny, v Třebíči. Deníku to včera potvrdil předseda odborů Tradobus a Tradomad v Třebíči Miroslav Špaček.

Zrušili seminář

Cestující, kterým se nepodaří kvůli stávce dostat do zaměstnání hromadnými dopravními prostředky a nemají vlastní auto, by mohli využít vozidla taxislužeb. Taxikáři v Havlíčkově Brodě se ale zatím na velký nápor zákazníků nechystají. „Až do příštího týdne mám volno a zatím jsem nezaznamenala, že by naše taxislužba chtěla posilovat počty posádek a zavolat do práce i řidiče, kteří nemají službu,“ řekla brodská taxikářka Michaela Struppová.

Stávkující „dopraváky“ zítra podpoří i jiné profese. Například Libor Havlíček, předseda odborů krajských hasičů na Vysočině, řekl: „Z Vysočiny pojede do Prahy, kde se bude stávkovat, asi stovka hasičů. To je pětina všech našich zaměstnanců z Vysočiny. Chceme tímto vyjádřit svůj nesouhlas s kroky současné vlády. Hasiči, kteří ze zákona nesmí stávkovat, pojedou v civilu a ve svém volnu.“

Symbolicky podpoří stávku také někteří učitelé. „Českomoravský odborový svaz školství na čtvrtek naplánoval symbolické vyjádření podpory tím, že se v poledne na pět minut přeruší výuka, od dvanácti do dvanácti nula pěti. Týká se to i škol na Vysočině. Zatím jsme tuto výzvu zasílali základním organizacím, tak nevíme, kolik odborářů a zaměstnanců škol se zúčastní,“ uvedl Čestmír Svoboda, předseda učitelských odborů na Vysočině.

Stejně tak stávku podporují i někteří lékaři. „Ostatní odborové organizace ve stávce podporujeme, ale stávkovat by pro nás v tuto chvíli bylo spíše kontraproduktivní. A to vzhledem k tomu, že akce Děkujeme, odcházíme nám pomohla ke splnění našich podmínek a nyní budeme zřejmě s vládou spolupracovat i při reformách,“ pronesla Šárka Drinková, zástupkyně lékařského odborového klubu na Vysočině.

Plánovaná stávka také zasáhla do některých firemních akcí. „Dovoluji si vás informovat, že vzhledem ke stávce odborů, která se koná ve čtvrtek, bude exportní seminář v Jihlavě vtomto termínu zrušen a je přeložen na 7. září 2011,“ vzkázal Petr Kopáček, vedoucí tiskového oddělení Hospodářské komory ČR.

Naopak nijak stávka neomezí přijímací zkoušky na Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě (VŠPJ). „Od úterý se konají přijímací zkoušky, a jelikož studenti vědí o stávce dlouho dopředu, musí se této mimořádné situaci přizpůsobit. My jako škola žádné zvláštní opatření kvůli stávce nechystáme,“ sdělila včera Deníku Hana Pospíchalová, vedoucí kanceláře rektora VŠPJ.