Blesková akce výměny prasklého starého vodovodního potrubí přímo v křižovatce místní části Příseka uzavřela včera na dopoledne část hlavní trasy mezi Jihlavou a Brtnicí. Oprava praskliny od prvního kopnutí do země až po provizorní zasypání příkopu s novým potrubím trvala několik hodin. Od přípravy po finále byla pod taktovkou vedení čtyřtisícového města Brtnice.

Šéfem akce a organizátorem oprav byl brtnický starosta Stanislav Jirků. Všechny práce od výkopu přes výměnu potrubí až po zarovnání terénu a úpravu silničního povrchu zvládli zaměstnanci technické skupiny města Brtnice. Aby školní autobusy stačily děti rozvézt do škol, ráno počkali s uzavřením silnice na Brtnici a s odkloněním dopravy na Puklice po osmé hodině.

Jak na to, důkladně promysleli

„Nahoře na Kolíblu jsme zastavili dopravu ve čtvrt na devět, v Brtnici uzavírali úsek v 8.45,“ potvrdil první muž Brtnice. S včerejší opravou a uzavřením silnice počítali Brtničtí několik dnů dopředu. Prasklo potrubí vodovodní přípojky do Puklic.

Na starém vodovodním řadu z pozinkovaných trubek Brtničtí v uplynulých pěti letech opravovali tři trhliny na potrubí, položeném v roce 1926.

Vyměňovaná část ležela v hloubce dva metry, což dělníkům ztěžovalo práci.

„Požádali jsme s předstihem Krajskou správu a údržbu silnic, aby nám vydala povolení pro překop silnice, a magistrát nám dal potvrzení o zvláštním užívání komunikace, abychom mohli silnici uzavřít a opravit,“ řekl Stanislav Jirků.

Ještě včera před polednem měli dělníci potrubí položené včetně takzvané chráničky. Při jeho pokládání řemeslníci museli řešit nečekaný problém při napojení jednoho z domů na novou přípojku.

Ve třináct hodin bylo hotovo a potrubí pod silnicí bylo možné po geodetickém zaměření zahrnout.

Dopravu pustili Brtničtí na trasu v obou směrech před 14. hodinou. Předseda předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavska Jiří Vlach včera Deníku řekl: „V průměru se dnes počítá životnost vodovodního řadu do třiceti let. Divím se, že potrubí tak dlouho vydrželo zvlášť proto, že pod komunikací mívá pro vibrace kratší životnost. Někde je po patnácti letech zralé na výměnu.“

Brtničtí zvažují časem výměnu celého potrubí.