Trnávka na Pelhřimovsku nabízí vodu s průhledností přes tři metry a teplotou kolem 21 stupňů Celsia. Nevhodný ke koupání je kvůli zdravotním rizikům jen rybník Pávov u Jihlavy. Množí se v něm sinice, které mohou u lidí vyvolat alergie.

Na Havlíčkobrodsku má aktuálně nejlepší kvalitu vody Břevnická nádrž u Chotěboře. Ostatní rybníky jsou po přívalových deštích zakalené. V Kachličce u Boňkova byly zjištěny sinice. Podstatně lépe jsou na tom rybníky na Jihlavsku. Čistou vodu si dlouhodobě udržuje například Černý, Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a Nadymač. O něco horší podmínky má polenské Peklo.

Na Pelhřimovsku mohou rekreanti kromě Trnávky zamířit i k vodní nádrži Vřesník nebo na černovické koupaliště. V okrese Třebíč dostaly v tomto týdnu od hygieniků dobré hodnocení všechny čtyři sledované rybníky. Vhodné ke koupání na Žďársku jsou třeba Velké Dářko, Pilská nádrž a Sykovec. Nejlepší hodnocení dostal rovněž přírodní biotop v areálu westernového městečka Šiklův Mlýn, který byl letos poprvé zařazen do seznamu sledovaných.