Až na sto milionů korun vyjde stavba parkovacího domu v Jihlavě. Město si na jeho výstavbu vezme úvěr. Parkovací dům pro 350 aut bude stát blízko obchodního domu Billa na třídě Legionářů. O stavbu i provoz domu se postará samotné město. Ve středu to odsouhlasilo jihlavské zastupitelstvo.

Ještě před tím však zastupitelé vedli bouřlivou diskusi. Podklady na výstavbu parkovacího domu totiž byly v zastupitelstvu už poněkolikáté. „Parkovacímu domu jsme věnovali hodně času a jsem zcela přesvědčen, že město ho nutně potřebuje. Tímto krokem můžeme výrazně ovlivňovat kvalitu života ve městě. Žádám, abychom šli tímto směrem,“ vyzval zastupitele hned na začátku primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

Náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet (KDU­ČSL) připomněl, že město má zpracováno sedm dokumentací, které se parkování v Jihlavě podrobně věnují. Z těch vyplývá, že parkovacích míst je v Jihlavě málo a po zvážení všech pro a proti je parkovací dům nejvhodnějším řešením.

To si však nemyslí opoziční zastupitel Martin Fiala (TOP 09). „Tento návrh je pro mě arogancí moci. Minulé zastupitelstvo už návrh neschválilo, tak nechápu, proč je tu znovu. Chci, aby si zastupitelé uvědomili, že parkovací dům bude stát sto milionů korun a navíc zadarmo nám nikdo nepůjčí,“ naznačoval Fiala.

Zastupitelka Božena Kremláčková (KSČM) je toho názoru, že řidiči nebudou na placených parkovištích stejně stát. „Lidé dávají auta kamkoliv jinam, jen aby nemuseli platit,“ řekla Kremláčková s tím, že parkovací dům je třeba postavit spíše u jihlavské nemocnice.

Primátor však připomněl, že v areálu nemocnice vzniká pavilon urgentní a intenzivní péče, kde se počítá také s novými parkovacími místy. Navíc dodal, že parkovací místa budou také v areálu Stříbrné terasy, tam jich investor vybuduje téměř čtyři sta. „To, že lidé parkují všude možně, jenom ne tam, kde mají, by nás mělo nutit k tomu, abychom je naučili správně parkovat,“ zmínil Vymazal.

Podle něj se reálná cena za parkovací dům pohybuje kolem šedesáti až sedmdesáti milionů. „Na to, jak to ufinancovat, je zpracován projekt, je to zcela reálné,“ dodal primátor.

Zastupitelé nakonec záměr výstavby parkovacího domu jako investici města odsouhlasili celkem jednadvaceti hlasy.