Pokud si chcete zopakovat nebo osvěžit jízdu přes křižovatku řízenou pěkně ručně živým policistou, vypravte se v nejbližších dnech do Jihlavy. Jestliže ale na experimentování zmíněného druhu nemáte nervy, tak se nejfrekventovanější křižovatce v krajském městě raději vyhněte.

Ve čtvrtek začala rekonstrukce semaforů na jihlavské křižovatce u City Parku. Práce mají trvat zhruba čtrnáct dní.

Jízdu přes křižovatku, kde je ze všech směrů více jízdních pruhů, si bez jasné signalizace semaforem málokdo dokáže představit. V prvních hodinách po zhasnutí světel to bylo patrné. „Řidiči nejsou na jízdu přes takto obsluhovanou křižovatku zvyklí, nejsou si příliš jistí, pak se provoz samozřejmě zpomaluje,“ přibližoval dojmy policista, který se právě vrátil ze středu křižovatky na chodník. „Toto je navíc opravdu nejzatíženější křižovatka ve městě, tady nelze problémy předem vyloučit,“ dodával.

Policisté musí ukočírovat tisíce aut

Tímto místem projedou denně tisícovky aut, klíčové jihlavské křižovatce se lze vyhnout pouze tak, že objedete pořádný kus města. A na rozhraní školního roku a prázdnin doprava nejspíš ještě zhoustne.

Od čtvrtečního dopoledne se muži v uniformě střídali při řízení křižovatky po zhruba patnácti minutách. „Vážnější problémy jsme zatím řešit nemuseli, jde to dobře,“ dodal navíc včera odpoledne jeden z policistů.

Nezvyklá služba policisty čeká také o víkendu a pak i příští týden. „Práce policistů je zde nutná. Přijde mi to sice pomalejší než při signalizaci semaforů, ale hlavně že je zachována plynulost provozu,“ řekl řidič Jan Novotný.

Chystané úpravy mají zajistit právě plynulejší provoz křižovatkou. Ve Znojemské ulici přibudou indukční smyčky i odbočovací světlo. „Do vozovky u semaforů ve Znojemské ulici, to znamená ve směru od Masarykova náměstí a od Znojemského mostu, budou umístěny indukční smyčky. Ty reagují na auta čekající na semaforech a vyšlou signál do řadiče, který posléze zvýhodní směr, kde se nejvíce tvoří kolony. Díky indukčním smyčkám by měl být provoz na křižovatce dynamičtější a plynulejší,“ vysvětlil před časem vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka. Ve směru ze Znojemského mostu navíc přibude také odbočovací světlo směrem k Březinkám.

Nová opatření na frekventované křižovatce vyjdou na více než dva miliony korun. Do částky jsou započítány veškeré práce, například výměna kabelů a vyfrézování vozovky.