Boj s hazardem bude těžší, než se původně zdálo. Po týdnu, co se na radnicích dozvěděli, že budou města sama moci regulovat počet videoterminálů, prvotní optimismus radních postupně vyprchává. Prosadit místní vyhlášky bude totiž složité.

V minulém týdnu vydal Ústavní soud průlomový verdikt, v němž dal za pravdu severočeské Chrastavě ve věci regulace hracích automatů. S tímto druhem hazardu má problém více měst, ale dosud bylo velmi nesnadné proti němu bojovat. To by verdikt soudu mohl změnit.

S videoloterijními terminály mají špatné zkušenosti také ve dvou největších městech Jihlavska, tedy v Jihlavě a v Telči. Obdobné problémy mají ovšem i další města.

„Určitě nebudeme pasivní a podnikneme veškeré kroky vedoucí ke snížení nejen počtu videoloterijních terminálů, ale i výherních hracích přístrojů v Jihlavě,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Proti automatům a terminálům bojují roky rovněž v Telči. „Na zasedání rady jsem téma přednesl, ale zatím nepadl žádný závěr. Při dalším termínu zasedání rady budeme mít jasno, jaké kroky podnikneme,“ řekl tajemník telčské radnice Pavel Soukop.

„Na schválení vyhlášek či jiných kroků proti hazardním automatům je ještě brzy, vše je zatím ve fázi tvorby, samotné schválení a vyhodnocení můžeme ze strany ministerstva čekat během několik následujících měsíců. Může to být v září anebo až v lednu,“ uvedl mluvčí Tulis.

Definitivní formu vyhlášky ještě není možné předvídat, dokumenty k jejímu vytvoření už úředníci dávají dohromady. „Zatím náměstci primátora vyslovili souhlas s omezením a regulací videoloterijních terminálů i výherních hracích automatů,“ uvedl Tulis. Město Jihlava chce situaci vyřešit i za cenu, že z provozu těchto strojů nebude mít profit.

„Krvavé peníze, jak se penězům z automatů říká, se využívají na účely města, například jako dotace sportu nebo prevence kriminality. Samotné automaty a terminály s sebou přinášejí kriminalitu. Takže by se snížením jejich počtu mohla snížit i kriminalita,“ dodal mluvčí jihlavské radnice.

Jeho slova potvrzuje ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě Zdeňka Drlíková. „Pro hráče je důležitá dostupnost, pokud budou automaty na každém rohu, tak budou hrát stále,“ vysvětlila Zdeňka Drlíková.

Jen menší část hráčů chce podle lékařky svou situaci řešit. Mnoho gamblerů se k léčení nedostane a svou špatnou sociální situaci vyřeší nakonec sebevraždou. „Snížením dostupnosti automatů se situace může zlepšit, ale bude to běh na dlouhou trať,“ řekla Drlíková.

JAKUB HNATIAK