Nápad jihlavské radnice vyvěsit na webové stránky města seznam nekuřáckých restaurací se líbí mnohým maminkám. Mezi ně patří i Pavla Dvořáková, která se svými malými dětmi jezdí do Jihlavy na výlety.

„Vždy když jedeme s dětmi do jihlavské zoo, zajdeme si potom také někam na oběd. Kvůli dětem pochopitelně upřednostňuji nekuřácké restaurace. Každou takovou aktivitu, která i jen trochu podpoří nás nekuřáky, vítám. A nezlobila bych se, kdyby podobné projekty vznikly i v dalších městech,“ řekla Dvořáková. Mladá maminka si také už brzy díky webovým stránkám ověří i to, která restaurace v Jihlavě je nekuřácká, nebo alespoň nabízí místnost vyhrazenou pro nekuřáky.

Do projektu jihlavského magistrátu se od začátku června zapojilo deset restaurací a dalších provozoven – například cukrárny, kavárny a penziony.

Jednou z nich je také Radniční restaurace na Masarykově náměstí. „Město nás oslovilo a rádi jsme se přidali. Jako nekuřák takové aktivity podporuji. Myslím si ale, že pro provozovatele není účast v této kampani až tak podstatná. Nabídka nekuřáckých prostor už dnes není žádný nadstandard, lidé chtějí především kvalitní služby,“ řekl majitel Radniční restaurace Miroslav Tomanec.

Jihlavskou radnici k nápadu zveřejnit seznam nekuřáckých restaurací, cukráren a kaváren přivedli sami Jihlavané. „Lidé se často ptali, kam si mohou dojít s rodinou posedět, aniž by museli dýchat kouř z cigaret. Proto jsme rozjeli tento projekt, jehož cílem je podporovat nekuřácké restaurační, ale i nerestaurační provozovny v Jihlavě. Je to vyloženě prorodinná aktivita,“ řekla koordinátora projektu Zdravé město a MA21 Lenka Marečková.

Registrace jihlavských nekuřáckých provozoven bude pokračovat také přes léto. „Čekáme, že se přidají další restaurace, cukrárny a penziony. V září bychom mohli zveřejnit první seznam. Registrace provozoven pak poběží po celý rok,“ dodala Marečková.

Výsledkem bude databáze nekuřáckých provozoven, která se objeví na webových stránkách Jihlavy pod odkazem Projekt Zdravé město a MA21 a také na webu jihlavského turistického informačního centra.

Seznam bude rozdělený na zcela nekuřácké provozovny a na ty, kde je oddělená místnost určená pro nekuřáky po celou otevírací dobu.