Z pěti milionů korun, které chtěl kraj na tento účel rozdělit, bude vyplaceno jen 655 tisíc korun.

Grantový program bude možná vypsán ještě jednou. Další možností je převést zbývající peníze do grantů na podporu podnikatelů, řekl hejtmanův náměstek Libor Joukl (ČSSD). Podle policejních statistik se na přechodech v kraji během loňska stalo 57 z celkových 112 dopravních nehod s chodci.

Dotaci na zlepšení přechodů dostane nakonec osm měst a obcí, zbylé dvě žádosti byly vyřazeny kvůli chybám. „Předpokládali jsme, že o to bude mnohem větší zájem,“ konstatoval Joukl. Dodal, že kraj chtěl dotacemi pomoci zlepšit bezpečnost na silnicích hlavně v místech, kde přechází větší počty dětí a důchodců, například u škol, zdravotních středisek a nádraží. Žadatelé mohli dostat na projekt do 150 tisíc korun.

Grantový program s tímto zaměřením byl vyhlášen letos poprvé. Kraj tak reagoval na zjištění policistů, že většina přechodů na silnicích v kraji není dost bezpečná. Nejčastěji u nich chybí osvětlení, následuje špatné značení.

Od letošního ledna do 28. března vyjížděli policisté na Vysočině ke 32 dopravním nehodám s chodci, na přechodech se z nich odehrálo 29. V lednu byla na přechodu v Rapoticích na Třebíčsku sražena patnáctiletá dívka, později zemřela.

Díky krajské dotaci budou například nasvíceny přechody v pelhřimovské Friedově ulici. V Jihlavě dostanou osvětlení přechody ve frekventovaných úsecích Žižkovy a Jiráskovy ulice. Radnice v Telči dostane příspěvek na bezbariérový přechod v Jihlavské ulici.