O něco méně dětí bude mít mateřská škola v Růžené. Rodiče z Třeště, jejichž děti růženskou mateřinku navštěvují, totiž své ratolesti raději přihlásí do Třeště, kde na základní škole v Barvířské ulici otevřou nové oddělení mateřské školy Luční.

„V březnu u nás proběhl zápis. Opravdu se u nás zapsalo pět dětí z Třeště, které chodily do růženské školky. Průběžně rozšiřujeme počty dětí ve třídách a vždy jsme přijali všechny děti, jejichž rodiče si o to u nás zažádali,“ potvrdila ředitelka mateřské školy Luční Marie Topinková.

Úbytku dětí v růženské školce napomohla i nespokojenost některých rodičů. Těm se nelíbí, že učitelky, které před rokem do Růžené nastoupily, ve školce ke 30. červnu končí.

„Nevidím důvod, proč by se měly učitelky ve školce v Růžené vyměnit. Za ten rok, co tu jsou, si na ně děti zvykly a mají je moc rády. Ani nikdo z nás si na ně nestěžoval, nemáme k tomu totiž žádný důvod,“ řekl jeden z rodičů, který si nepřál být jmenován.

Proč dvěma učitelkám v září neprodlouží smlouvu, neví ani ony samy. „Pokud bych si byla vědoma, že jsem udělala nějakou profesní chybu, tak to beru. Ale opravdu si za ten rok na mou práci nikdo nestěžoval,“ vyjádřila se jedna z učitelek Irena Vybíralová.

Jasno má však růženský starosta František Trojan. S prací učitelek ve školce nebyl spokojený.

„Učitelky, které od září v mateřské škole pracují, nemají požadované vzdělání. Myslím si, že to je špatně. Co pak mohou děti naučit? O osud růženské školky se nebojím, problémy s jejím naplněním rozhodně nemáme,“ vyjádřil se František Trojan.

Růženskou mateřinku nyní navštěvuje třicet čtyři dětí. V září jich bude dvacet devět. Přibližně dvanáct dětí vozí rodiče z Třeště. „Děti z Třeště sem začaly chodit už před patnácti lety, kdy jsme vyšli vstříc rodičům z Třeště, a jedna třída se proto rozšířila na dvě,“ dodal Trojan.

Růženská školka by tak časem mohla mít až o třetinu méně dětí než doposud. V době, kdy matky a otcové bojují o místa v přeplněných školkách, se tak v Růžené rýsuje neobvyklá situace.

K obměně personálního obsazení školky v Růžené došlo už loni, kdy tam řešili problémy s tamními učitelkami.