Sotva se brány brtnického zámku otevřely veřejnosti, musely zase zaklapnout. O víkendu se totiž v zámeckém parku neočekávaně zřítily tři stromy. Kvůli tomu musel být park včetně zámku uzavřen.

„Kmeny tam spadly těsně u vstupu do parku. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Stavební úřad v Brtnici vydal zákaz vstupu do zámeckého parku a vzhledem k tomu, že jediná cesta do zámku vede přes park, je do odvolání zámek uzavřený,“ vyjádřil se kastelán brtnického zámku Tomáš Hartman.

Na stromy v parku u zámku se přijedou podívat odborníci. Ti pak rozhodnou, zda k zemi půjdou i další dřeviny, nebo nějaké zůstanou. „Měl by přijít odborník a zjistit, jestli v nějakém stromě nepřežívají brouci, kteří jsou státem chráněni. Nejvíce poškozené stromy budeme nuceni skácet. Ohrožují totiž okolí. Navíc je jeden strom prasklý, jeho další existenci budeme muset vyřešit během tohoto týdne,“ přiblížil situaci kolem parku Hartman.

Uzavření brtnického zámku navíc přidělává starosti také pořadatelům kulturních akcí. Zítra se má na brtnickém zámku konat druhý ročník dobových slavností. Jestli však do té doby bude zámek přístupný, zatím nikdo neví. „Přípravy jsou pozastaveny, organizátor hledá náhradní prostory. Jednání máme spolu v pátek, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ řekl kastelán.

To, že jsou brány brtnického zámku zavřené, veřejnost zřejmě příliš nepotěší. Jen za necelý měsíc od jeho otevření navštívilo tuto památku celkem půl tisíce lidí. O prvním víkendu, kdy bylo otevřeno, si prohlídkovou trasu přišly projít necelé dvě stovky zvědavců. „Je to škoda, chtěli jsme tam s manželem o víkendu vyrazit, ale budeme si muset počkat a změnit plány. Snad se zase brzy otevře, jsem na zámek zvědavá,“ prozradila Jana Kadlecová z Jihlavy.

Prohlídková trasa představuje asi pětinu z celkové rozlohy prostorů polorozpadlého zámku. Zbytek prostorů je pro návštěvníky nebezpečný, proto je nepřístupný.

Během posledních dvaceti let se v údajně největším zámku na Vysočině nic nedělalo s výjimkou nejnutnějších oprav. Objekt doplácí na nevyjasněné majetkové vztahy a vlekoucí se soudní spory. Jasněji by mělo být po prázdninách. „Co se právních vztahů týče, stále se to řeší. Další stání u soudu v Brně bude během prázdnin, pak snad bude jasněji,“ uzavřel kastelán brtnického zámku.