Sportovce na telčském zimním stadionu bude od letoška sledovat kamera. Další změny město plánuje i v provozu celého kamerového systému.

„Kamera na zimním stadionu bude hlídat nově vzniklé sportoviště s překážkami pro freestyle a hřiště pro streetball,“ přiblížil telčský starosta Roman Fabeš s tím, že obyvatelé Telče kamerový systém a jeho rozšiřování po městě spíše vítají.

„Lidé vnímají problémy s poškozováním majetku. Díky fungování kamerového systému se podařilo objasnit řadu přestupků, jako je porušování veřejného pořádku a ničení majetku,“ řekl telčský starosta. Hlavním úkolem monitoringu je zejména prevence před vandalismem a podobnými činy.

Další novinkou, která přispěje k větší bezpečnosti ve městě, je i změna v provozu tohoto systému. Zařízení pro monitoring a uchovávání dat se totiž z budovy městského úřadu přesune přímo na služebnu Policie České republiky. „Na stávající síť bude zařízení připojeno mikrovlnnou technologií. To policii zajistí daleko operativnější přístup k údajům ,“ vysvětlil Fabeš.

Kamery na hřišti

V současné době kamery v Telči hlídají tamní náměstí, autobusové nádraží, parkoviště a některé ulice a dětská hřiště. Díky využití mobilní kamery se může její umístění i operativně měnit podle potřeby. Kamery jsou napojeny na zařízení umožňující monitoring a nahrávání záznamu.

Systém kamer se v Telči buduje třetím rokem, ale pro přenos dat se používá optická síť, vybudovaná před pěti lety. „Každý rok se snažíme o rozšíření systému. Do budoucna bychom rádi připojili na optickou síť policejní a hasičský areál,“ řekl telčský starosta

Za poslední tři roky město do vybudování kamerového systému postupně investovalo zhruba 900 tisíc korun. Opakovaně uspělo s žádostí do krajského programu Prevence kriminality, který poskytuje až osmdesátiprocentní dotace. Provozní náklady jsou podle telčského starosty v porovnání s investicí zanedbatelné.

„Kamerový systém je pouze jednou stránkou věci. Stále častější totiž zaznívají hlasy pro znovuzavedení městské policie,“ uzavřel Fabeš.