Ještě jeden den v práci a pak mohou začít balit věci na devítidenní dovolenou. To je případ zaměstnanců jihlavského podniku Sapeli, kteří díky odstávce ve výrobnách do práce po neděli nepůjdou.

V Sapeli získají zaměstnanci příjemné červencové devítidenní volno z důvodu pravidelných prací na strojním vybavení firmy. Budou tak moci téměř třetinu července strávit na dovolené.

„Výrobní závody Sapeli v Polné i jihlavských Starých Horách budou mít odstávku výroby ve dnech čtvrtého až osmého července. Odstávka ve výrobních závodech bude tradičně využita pro dílčí údržbu strojního vybavení. Obchodní oddělení a expedice bude pracovat bez omezení kromě státních svátků pátého a šestého července,“ sdělila mluvčí Sapeli Jihlava Martina Rychetská.

Sapeli není jedinou firmou s více než týdenním volnem, jinde ale šéfové zaměstnance nepotěší.

Bez volna se budou muset obejít zaměstnanci například v jihlavské stavební společnosti PSJ, tam vedení firmy celozávodní volno neplánovalo. „Změny v provozu žádné neočekáváme. Práce budou probíhat podle plánu, jelikož mají dány konkrétní termíny, které musíme dodržet,“ informoval mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

„Samozřejmě mohou zaměstnanci využít v období prázdnin dovolených, v mnoha případech tak i učiní, ale ostatní do práce půjdou.“ řekl Miroslav Fuks.

„Hromadné podnikové volno máme vždy o Vánocích, kdy je i na stavbách volnější režim nebo se nestaví vůbec,“ doplnil Miroslav Fuks.

Pracovat budou o svátcích také zaměstnanci v janštejnských sklárnách. „Na červenec neplánujeme žádné celozávodní volno, to bude až v srpnu. Pracovat se bude i o státních svátcích, ale určitě někteří zaměstnanci využijí dovolených,“ řekl ředitel Skláren Janštejn Jan Rabell.

Během prázdnin provoz většiny podniků a závodů na Jihlavsku sice nepoleví, ale bude značně ovlivněn větším počtem nepřítomných zaměstnanců z důvodu dovolených, ale i volnými dny. S těmito problémy ale firmy o prázdninách už roky počítají a výrobu tomu přiměřeně přizpůsobují.

JAKUB HNATIAK