Na sjezdovkách je bez sněhu mrtvo, chtělo by se říci. Opak je ale pravdou. Přes léto se prostory sjezdovek na Jihlavsku proměňují třeba v běžeckou trať, místa pro hasičské závody nebo pódia.

Na sjezdovce Šacberk u Zborné například závodníci bojovali v triatlonu. „K dispozici měli i zázemí. Na podzim tu máme zase hasičskou soutěž,“ přiblížil provozovatel sjezdovky na vrchu Rudný Pavel Havlíček.

V lyžařském areálu Čeřínek zase hospůdka u vleku pořádá dětský den. Ani na Čeřínku nebudou chybět hasiči. „Konat se tady budou závody dobrovolných hasičů, takzvaný útok do sjezdovky,“ řekl Vladimír Mátl, spolumajitel firmy Autonot, která sjezdovku na Čeřínku provozuje. V plánu přímo uprostřed lesů je také multižánrový festival pro celou rodinu s názvem Čeřínek fest 2011. V rámci festivalu se bude v blízkosti sjezdovky také stanovat.

Přes léto si však lidé na sjezdovkách nejenom užívají, pracovníci sjezdovek se také starají o to, aby v zimě na sjezdovce správně fungovala technika. Podle Havlíčka na sjezdovce stráví asi tři čtvrtiny léta prací. „Samozřejmě, že sjezdovku trvale udržujeme,“ dodal Havlíček.

Ten mimo jiné prozradil, co sjezdovku čeká do budoucna. Věří, že v nejbližší sezoně budou mít lyžaři lepší přístup ke sjezdovce, plánuje totiž vybudovat nové ocelové schody.

Chce také postavit nové prostory, kde by se mohli promrzlí návštěvníci zahřát a občerstvit. „Nyní čekáme na stavební povolení. Bude to taková kamenná, skleněná, dřevěná budova s posezením. Loni se nám povedlo vybudovat zázemí, toalety a vodu s odpady, teď chceme pokračovat právě touto budovou,“ přiblížil Havlíček s tím, že však neví, jestli nová budova na Šacberku stihne vyrůst pro nejbližší lyžařskou sezonu. „Budeme pro letošek rádi, když stihneme vybudovat alespoň terasu. Snad další rok už bude vše hotové,“ dodal provozovatel Šacberku.

Sjezdovka na Čeřínku na zimní sezonu slibuje zase nový odbavovací systém. „Bude to odbavovací systém na karty. Minulý rok jsme s ním měli technické potíže, takže na novém v současné době pracujeme. Problémy by se tak měly eliminovat,“ domnívá se Vladimír Mátl.

Na Čeřínku plánují také jako každý rok před lyžařskou sezonou vyrovnat sjezdovku, sesbírat kameny a zkontrolovat elektropříslušenství vleků.