Koupací plochy je důležité pravidelně sledovat, protože zvýšený výskyt sinic ve vodě může některým milovníkům koupání ve volné přírodě způsobit zdravotní problémy. „V koupací sezoně kontrolujeme koupací plochy každých čtrnáct dní, vždy v pondělí,“ uvedla Martina Fišarová z krajské hygienické stanice.

Auto s hygieniky vyrazilo na cestu v pondělí ráno a čekal je pořádný kus práce. Jen na Jihlavsku musí zkontrolovat celkem sedm rybníků.

U čtyř z nich je navíc potřeba odebrat vzorky pro analýzu v laboratoři, ostatní tři se hodnotí pouze senzoricky, tedy na základě pohledu a zkušeností odborníků. „Laboratorně kontrolujeme Černý rybník, Nadymač, Velký a Malý pařezitý rybník. Senzorickou kontrolu provádíme u rybníků Pávov, Okrouhlík a Borovinka, “ upřesnila Fišarová.

Jako první přišel při včerejším měření na řadu Pávovský rybník.

Hygienici a zaměstnanec zdravotního ústavu nejprve pohledem zkontrolovali výskyt sinic, barvu vody a množství viditelného znečištění. „Přívalové srážky sice Pávovský rybník pročistily, nicméně množství fytoplanktonu včetně sinic je stále vysoké,“ zhodnotila Fišarová.

Poté se již dostali ke slovu měřící přístroje. „Například průhlednost měříme pomocí Socciho desky, což je černobílý kruhový terčík, který se pomocí provázku ponoří do vody. Sleduje se, do jaké hloubky je viditelné rozhraní černá–bílá.“ Pomocí speciálního teploměru se určuje také teplota vzduchu a vody.

U některých rybníků je ještě potřeba změřit množství kyslíku v rybníce a odebrat vzorky pro laboratoř. „Například vodu na mikrobiologický rozbor musíme získat ze třiceticentimetrové hloubky pomocí vzorkovnice na tyči,“ vysvětlila Martina Fišarová.

Pokud vás zajímá, jestli je bezpečné se koupat v některém ze sledovaných rybníků, stačí se podívat na webové stránky krajské hygienické stanice. Tyto informace jsou aktualizovány každý čtvrtek následující po odběru, kdy jsou známy i laboratorní výsledky.

HELENA FIŠAROVÁ