S prázdninovými měsíci přibude na silnicích Jihlavska motorkářů.Na nové motocykly usednou nejen začínající mladíci, ale i zkušenější vyznavači dvou kol, kteří často mění starý, ojetý stroj za nový a silnější.

Může za to především dobrá dostupnost silných motocyklů a pokles jejich ceny. „Počty nově registrovaných motorek v těchto měsících vždy stoupají. Nárůst evidence začíná většinou od dubna a nejvíce registrovaných motocyklů je v červnových a červencových měsících,“ řekl Petr Jelínek z jihlavského dopravního inspektorátu.

Na jihlavském dopravním inspektorátu je celkem zaregistrováno necelých devět tisíc motocyklů, mezi které jsou zahrnuty mopedy, soutěžní a sportovní motocykly a veterány. „Na Jihlavsku bylo za uplynulý čtvrtrok nově zaregistrováno okolo dvou set čtyřiceti motocyklů, což odpovídá nárůstu v loňském roce za stejné období,“ doplňuje Petr Jelínek.

Motorka již není luxusním zbožím. Stává se dostupnou záležitostí, a to i v případě silných strojů, které si mohou dovolit i mladí motorkáři.

Ti ale ne vždy vědí, jak se na silnici na silném motocyklu chovat, o čemž svědčí i vzrůstající počet nehod. Zaznělo to i mezi samotnými motorkáři, kteří měli před měsícem v Jihlavě velký celostátní sraz. „Mladí kluci někdy nevědí, jak se silnou motorkou zacházet, jak se s ní na silnici chovat,“ říkal tehdy Marek Šibor, jeden z těch zkušenějších motocyklistů. Podobně tehdy mluvili i další účastníci srazu.

Větší počty motorkářů zákonitě zvyšují riziko počtu vážných nehod, smrt dvacetiletého mladíka, který se v sobotu střetl s dodávkou u Jihlavy, je toho smutným důkazem.

Minulý rok byl největší nárůst registrovaných motocyklů právě v červenci. Celkově se počet motocyklů zvyšuje.

Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu vzrostl počet motocyklů v republice v minulém roce 2010 skoro o třicet tisíc oproti konci roku 2009.

Přírůstek za rok 2010 byl zhruba dvojnásobně větší než za rok předchozí. „Motorku jsem loni na podzim prodal a chtěl bych si koupit novou a silnější. Ale asi počkám až do podzimu, protože potom budou určitě levnější,“ dodal motorkář Vratislav Koten.

IVANA HOLZBAUEROVÁ, JIŘÍ JÍRA