Z bývalého dobronínského domova důchodců vyroste bytový dům s osmi novými byty. Rozhodli o tom zastupitelé. „Kolem domova už bylo problémů nepočítaně, ale je tu hlad po bytech. Dobronín leží na strategickém místě u dálnice, a věříme, že zájemci o bydlení si zaplatí nájem na tři roky dopředu. Z toho pokryjeme zčásti přestavbu za šest milionů korun,“ předpokládá dobronínský starosta Jiří Vlach (KSČM).

Protistrana chce pro seniory penzion

Předseda místního sdružení ODS Martin Vyoral má opačný názor. „Souhlasí se mnou dost lidí v tom, že je třeba zbavit se obecních bytů. Jejich navyšování je cesta zpátky. Množství lidí se tak stává vazaly obce,“ řekl Martin Vyoral. Tvrdí, že vždy usiloval o to, aby se obec starala o své seniory. „Právě zřízení penzionu by místním starým lidem dalo to, co potřebují,“ připustil Martin Vyoral.

Samospráva má vypracovanou studii přestavby budovy a chystá výběrové řízení na projektovou dokumentaci. „Nejpozději bychom chtěli rozjet stavbu na jaře. Rekonstrukce by měla trvat nejdéle rok,“ předpokládá Jiří Vlach.

Jistá společnost nabídla, že v objektu zřídí nový domov důchodců, ale odstoupila od záměru, neboť nedosáhla na dotační peníze od státu. Poté přišla s návrhem přestavby na denní stacionář pro seniory pod podmínkou, že budova bezplatně přejde do vlastnictví společnosti.

„Proto zastupitelé návrh zamítli. Zčásti se také obávají, že by se stacionář nenaplnil,“ doplnil Jiří Vlach.