Rodičkám z Jihlavska by mohly začít sloužit na začátku příštího roku. Přestavba se uskuteční za provozu. Porodní pokoje připomínající domácí prostředí přinesou zvýšení komfortu pro rodičky i zlepšení poskytované péče. Budou jediné na Vysočině a jedny z mála v Česku.

Kromě uzavřených porodních pokojů bude na oddělení díky dostatku prostoru také centrum prenatální edukace, kde se povedou přípravy na porod. Úpravou projde operační sál pro porody císařským řezem, kde bude zajištěno hygienicky dokonalé prostředí. „Vzniknou rovněž tři lůžka intermediární péče pro ženy s předčasným porodem a dalšími problémy,“ řekl primář gynekologicko – porodnického oddělení Aleš Roztočil.

Ženy budou podle Roztočila rodit v prostředí, které bude co nejméně připomínat nemocnici. V pokojích vybavených vhodným nábytkem nebudou klasické nemocniční obkladačky, vše by mělo být barevně sladěné a působící uklidňujícím dojmem. „Jediným cizím prvkem bude porodní lůžko, které se zřejmě nahradit nedá a v běžném obýváku se příliš často nevyskytuje,“ řekl Roztočil s úsměvem.

Podle ředitele nemocnice Lukáše Veleva jsou porodní pokoje alternativou pro dnes propagované porody doma. „V nemocnici se vytvoří prostředí velmi blízké domácímu, stres z nemocnice bude minimalizovaný, ale v případě komplikací nebude problém je řešit - na tom je postavená koncepce porodních pokojů,“ řekl Velev.

Náklady na rekonstrukci oddělení dosáhnou přibližně osmi milionů korun.