O tom vypovídají jednak cedule zakazující vstup s koly, které zarazí každého takového návštěvníka hned u vchodu, ale i stojánky na kola objevující se v poslední době před těmito budovami.

Do stojanů na kola můžou milovníci cyklistiky svůj dopravní prostředek umístit při návštěvě celé řady institucí stále častěji. „Dovnitř do úřadu se s kolem samozřejmě nesmí, ale před budovou stojánek na kola máme,“ potvrdila Ivana Štěpánková z úřadu práce. Stojany se nachází také před různými odbory magistrátu či před katastrálním úřadem. Své kolo můžete dát do stojanu dokonce i před nemocnicí.

Zanechat kolo ve stojanu před budovou veřejné instituce však nemusí být vždy zcela bezpečné. Zloději kol právě ve stojanech nacházejí bicykly, které jsou předmětem jejich zájmu, a ani zámek na kole pro ně není nepřekonatelnou překážkou. „Občas stojánků před úřady využiji. Bohužel mi ale nedávno kolo před úřadem ukradli, i když jsem na něm měla zámek,“ postěžovala si cyklistka Tereza Studená. „Až budu mít nové kolo, klidně ho tam znovu nechám. Když vám ho někdo bude chtít ukrást, můžete si ho zabezpečit, jak chcete, a stejně o něj přijdete,“ dodala.

Některé úřady proto mají prosklené haly, aby mohl mít cyklista svůj dopravní prostředek stále na očích. „Máme prosklený vchod, takže si cyklista může kolo hlídat pohledem, aby mu ho nikdo neodstřihl. Vlastník kola si samozřejmě nese zodpovědnost za to, pokud mu kolo někdo ukradne,“ upozornila Ludmila Jedličková z katastrálního úřadu.

I přes nebezpečí krádeže lidé využívají možnosti jezdit po veřejných institucích na kole stále víc. „V posledních letech se počet takových lidí značně zvýšil. Je to tím, že se lidé rádi pohybují svobodně a už neřeší tolik jako dříve, v jakém oblečení přijdou. Na úřadě se objeví klidně v cyklistických rukavicích s helmou v ruce,“ uvedla Jedličková.

Ani úředníci však nezůstávají pozadu a jezdí na kole do práce. Tím jsou známí především zaměstnanci magistrátního odboru životního prostředí. Bicykly však rádi používají na dojíždění do práce i v jiných institucích. „Hodně našich úředníků jezdí do práce na kole. Já sama se tak také dopravuji na úřad. Fandím všem, kdo se takto rozhodli,“ uzavřela Jedličková.

HELENA FIŠAROVÁ