Když obyvatelé Vysočiny cestují na dovolenou linkovým letadlem, musí zamířit do sousedních krajů. Pokud však zatouží dostat se do vzduchu, mají dost příležitostí přímo v kraji. Na Vysočině slouží letcům nyní 14 letišť.

„Lety pro veřejnost samozřejmě nabízíme nepřetržitě. Zájem o ně býval větší. Po revoluci si to chtěl každý zkusit, protože do té doby se takhle létat nesmělo. Dnes už jsou toho lidé nasyceni. Jako jediní v kraji nabízíme akrobatické lety pro veřejnost, kdy zájemci letí s reprezentantem republiky v této disciplíně,“ láká člen Aeroklubu Chotěboř Jan Adamec. „Vždy poslední sobotu v květnu pořádáme leteckou show,“ dodává.

Letecké show lze vidět i na dalších letištích. Asi největší tradici má v tomto ohledu letiště Henčov u Jihlavy. Tam v září letošního roku proběhne již 22. ročník Horáckého leteckého dne. Právě henčovské letiště patří na Vysočině k nejfrekventovanějším. Existují i plány, že se dočká zpevněné startovací plochy, aby odsud mohla létat i větší letadla.

Nejvíce letišť v kraji je na Žďársku. V tomto okres lze odstartovat dokonce z pěti míst. Dvě jsou nedaleko oblíbeného Šiklova mlýna a doplňují tak jeho širokou nabídku.

Naopak jediné letiště pro civilní lety funguje na Třebíčsku. Malé letiště za Třebíčí ve směru na Kožichovice provozuje Západomoravský aeroklub Třebíč. Právě jeho člen, pilot Karel Picmaus, patří mezi české letecké rekordmany. Se svými více než sto tisíci starty je zapsán v České knize rekordů. Zájem o létání v Třebíči v poslední době ustálil. Za rok zde přibudou dva až čtyři zájemci o létání. „Je to tím, že se k nám jezdí učit létat lidé z širšího okolí,“ vysvětloval předseda Západomoravského aeroklubu Třebíč František Bartl.