Díky létání v balónu si našel ideální místo pro trávení dovolené. Baví ho létání v Alpách nebo noční lety nad Brnem. Pilot a instruktor Tomáš Stejskal z Brna propadl vzduchoplavbě před téměř dvaceti lety.

Na tomto netradičním koníčku oceňuje především volnost a poznávání nových míst i lidí. „K létání v balónu jsem se dostal úplnou náhodou přes spolužáka z vysoké školy. Při prvním letu jsem pochopil, že tohle je to pravé, co chci dělat celý život. Oproti létání v letadle má vzduchoplavba dvě výhody – v balónu totiž letíte v klidu a pomaličku se vznášíte vzduchem, neruší vás ani hluk motoru, ani drncání stroje,“ přiblížil hlavní klady balónového létání Tomáš Stejskal.

Ten si také při letu v balónu vyhlédl i místo pro dovolenou. „Letěli jsme nad mýtinou, kde stál nějaký penzion. Paní z penzionu nás pozvala na kafe a čerstvě upečené buchty. Po přistání jsme tam opravdu zašli a několik let jsme tam dokonce jezdili na dovolenou,“ vylíčil jeden ze zajímavých zážitků pilot.

A co jsou největší klady tohoto netradičního koníčku? „Na vzduchoplavbě je nejlepší to, že neustále poznávám nová místa i lidi. Balón totiž letí po větru a pilot může jen částečně ovlivnit směr letu tím, že si například vybere výšku, ve které balón poletí. Podobné je to i s místem přistání. Pilot sice vybírá vhodnou louku nebo pole, ale přistane téměř pokaždé jinde,“ řekl Stejskal.

V současné době Tomáše Stejskala baví hlavně létání nad Alpami a noční létání. „Startujeme ráno za tmy a letíme nad rozsvíceným Brnem nebo nějakým jiným městem. Je to zážitek,“ popsal Stejskal. on i ostatní piloti mají rádi dlouhé lety. „Letíme dvě hodiny a za tu dobu se dostaneme padesát nebo i sedmdesát kilometrů daleko. Co mě nebaví, jsou třeba vyhlídkové lety, kde za hodinu zvládneme jen tři kilometry,“ uvedl instruktor.

Pilot balónu musí ovládat navigaci, řízení balónu a jeho konstrukci. Mezi nejdůležitější ale patří znalosti z meteorologie.

„Na počasí jsme závislí. Musíme umět odhadnout, kam bude vítr foukat a jestli zesílí, nebo z kterých mraků bude bouřka,“ uzavřel brněnský pilot.

ZUZANA MUSILOVÁ