O nevšední zážitek stojí podle pilota Petra Kličky mnoho lidí.

„Zájem mají lidé různého věku i postavení. Hodně z nich dostane let balonem jako dárek. Ti, kteří letí poprvé, si zážitek často chtějí zopakovat. Zajímavé je, že ti, kdo mají strach z výšek, se v balonu nebojí. Říká se, že pokud se člověk odlepí od země, a není třeba na střeše nebo na věži, tak ho strach z výšek opustí. A postřehy našich klientů to jen potvrzují,“ přiblížil Petr Klička.

A co se lidem na vzduchoplavbě líbí nejvíc? „V balonu je na rozdíl od letadla ticho, ani hořák není moc slyšet. Navíc tam nefouká,“ říká pilot. Další výhodou je podle něj to, že se z koše dají pozorovat nejrůznější detaily v přírodě, například zvířata.

Balon většinou létá sto padesát až tři sta metrů nad zemí. Vystoupat ale může i do kilometrové výšky.

Vyhlídkové lety jsou velmi závislé na počasí. Startuje se brzy ráno a večer před západem slunce, když nefouká příliš silný vítr a neprší. „Počasí nám nyní příliš nepřeje. Některé lety musíme kvůli dešti zrušit,“ uvedl Klička s tím, že za příznivého počasí stráví klient v balonu nejméně hodinu, pak začne pilot hledat místo na přistání. Nejvhodnější je posečená louka.

Nejčastěji balony startují z Jihlavy. „Letí se po větru a zdoláme dvacet až třicet kilometrů,“ popsal pilot. Startovat lze po celé Vysočině. Pokud si pasažéři zamluví celý koš, tedy všech pět míst, dá se po domluvě vzlétnout odkudkoliv.

Základní cena letenky pro jednoho člověka je 4 900 korun. Romantický let pro dva vyjde na 14 700 korun.

ZUZANA MUSILOVÁ