K nejvyššímu trestu byli odsouzeni necelé tři týdny předtím, a to ve zinscenovaném procesu, který se konal v rozmezí pouhých pár dnů od 12. do 14. července v jihlavském Dělnickém domě.

Údajní spiklenic byli obviněni z toho, že ve večerních hodinách 2. července 1951 spolupracovali s agentem americké tajné služby CIC Ladislavem Malým na zastřelení tří funkcionářů místního národního výboru v Babicích na Třebíčsku.

Nejmladšímu popravenému bylo dvacet let, nejstaršímu sedmapadesát let. Byli mezi nimi i dva katoličtí faráři, Václav Drbola a František Pařil.

Před týmž soudem stanulo spolu s nimi dalších sedm mužů. Z nich byli dva odsouzeni na doživotí a zbývajících pět k trestu odnětí svobody od 20 do 25 let.

V následujících dvou letech po hlavním procesu se v souvislosti s babickým případem uskutečnilo několik dalších procesů, na jejichž základě byly vyneseny ještě čtyři tresty smrti.

Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. Tehdejšímu režimu posloužil jako záminka k represím proti katolické církvi a k zastrašování soukromých rolníků, kteří se bránili kolektivizaci.

Babický případ si připomněli v neděli v Jihlavě na pietním setkání u památníku Nesvobody a justičních vražd nejen pamětníci.