Na území o rozloze bezmála 39 ha stojí několik zchátralých budov, řídící věž a tři pojezdové dráhy pro tanky s pozůstatky střeliště. Zbytek areálu pokrývají husté až metrové travnaté porosty.

Armáda celý objekt prodává za 9,5 milionů korun plus kauci sto tisíc jako nepotřebný nemovitý majetek, který už několik let nevyužívá.

„Armáda v současné době už nepotřebuje cvičiště pro tanky, a proto se rozhodla střelnici prodat. Naposledy se areál před jedenácti lety rekonstruoval na pěchotní střelnici pro střelce s ručními zbraněmi. Od té doby se tady nic neděje,“ vysvětluje důvody prodeje referent skupiny pro nakládání s nemovitými věcmi Pavel Průcha, se kterým by případní zájemci o koupi jednali. Na objektu je na první pohled znát, že už několik let neutěšeně pustne.

Bývalá řídící věž a další budovy jsou zralé na demolici a nyní fungují jako malířské plochy pro sprejery a zkušební pole pro hráče paintballu. Areál je totiž volně přístupný a mnozí si přes něj krátí cestu z Popic do Vílance. Pozemky tankové střelnice totiž začínají příjezdovou cestou už v katastru Popic, části Jihlavy.

Zájemce odradila stále vysoká cena

Před lety se o odkup hned dvakrát zajímal Miroslav Blaška z Vílance, který armádě několik hektarů v areálu pronajímá. Také na nich totiž budovy tankové střelnice stojí. Ani jednou se ale s armádou nedohodl na podmínkách odkupu. „V prvním případě mi řekli, že budou areál ještě využívat a zhruba před třemi lety jsem sehnal investora, který měl zájem v místě vybudovat fotovoltaickou elektrárnu. Ani tehdy jsme se nedomluvili, a to především kvůli vysoké prodejní ceně,“ vypráví Blaška. Dnes už o koupi nestojí, protože je mu jasné, že by musel budovy nechat zdemolovat, což by znamenalo další výdaje a starosti.

Zároveň ale nechal část svých pozemků na střelnici zanést do územního plánu pro sezónní rekreační účely k pořádání dětských táborů.

Jedním z důvodů, proč se armádě nedaří střelnice prodat, je omezená možnost jejího využití. Areál je zkolaudovaný jako střelnice a také návrh územního plánu s tím počítá. Nejlepší by bylo podle Průchy další využití například pro myslivce nebo cvičiště pro střelce. Neohrožovalo by to sousední přírodní rezervaci Vílanecké rašeliniště.

Ministerstvo obrany teď pravděpodobně vyhlásí další výběrové kolo s nižší nabídkovou cenou.

JANA KODYSOVÁ