VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tankovou střelnici ani napotřetí nikdo nechtěl vidět

Jihlavsko – Ani třetí kolo výběrového řízení nepřilákalo žádného zájemce o areál tankové střelnice ve Vílanci, který patří ministerstvu obrany.

3.8.2011
SDÍLEJ:

Dříve se z budovy, na kterou ukazuje Pavel Průcha, řídila cvičná tažení tanků. Nyní budova chátrá a slouží sprejerům jako plocha na malování a hráčům paintballu jako útočiště.Foto: Jana Kodysová

Na území o rozloze bezmála 39 ha stojí několik zchátralých budov, řídící věž a tři pojezdové dráhy pro tanky s pozůstatky střeliště. Zbytek areálu pokrývají husté až metrové travnaté porosty.

Armáda celý objekt prodává za 9,5 milionů korun plus kauci sto tisíc jako nepotřebný nemovitý majetek, který už několik let nevyužívá.

„Armáda v současné době už nepotřebuje cvičiště pro tanky, a proto se rozhodla střelnici prodat. Naposledy se areál před jedenácti lety rekonstruoval na pěchotní střelnici pro střelce s ručními zbraněmi. Od té doby se tady nic neděje,“ vysvětluje důvody prodeje referent skupiny pro nakládání s nemovitými věcmi Pavel Průcha, se kterým by případní zájemci o koupi jednali. Na objektu je na první pohled znát, že už několik let neutěšeně pustne.

Bývalá řídící věž a další budovy jsou zralé na demolici a nyní fungují jako malířské plochy pro sprejery a zkušební pole pro hráče paintballu. Areál je totiž volně přístupný a mnozí si přes něj krátí cestu z Popic do Vílance. Pozemky tankové střelnice totiž začínají příjezdovou cestou už v katastru Popic, části Jihlavy.

Zájemce odradila stále vysoká cena

Před lety se o odkup hned dvakrát zajímal Miroslav Blaška z Vílance, který armádě několik hektarů v areálu pronajímá. Také na nich totiž budovy tankové střelnice stojí. Ani jednou se ale s armádou nedohodl na podmínkách odkupu. „V prvním případě mi řekli, že budou areál ještě využívat a zhruba před třemi lety jsem sehnal investora, který měl zájem v místě vybudovat fotovoltaickou elektrárnu. Ani tehdy jsme se nedomluvili, a to především kvůli vysoké prodejní ceně,“ vypráví Blaška. Dnes už o koupi nestojí, protože je mu jasné, že by musel budovy nechat zdemolovat, což by znamenalo další výdaje a starosti.

Zároveň ale nechal část svých pozemků na střelnici zanést do územního plánu pro sezónní rekreační účely k pořádání dětských táborů.

Jedním z důvodů, proč se armádě nedaří střelnice prodat, je omezená možnost jejího využití. Areál je zkolaudovaný jako střelnice a také návrh územního plánu s tím počítá. Nejlepší by bylo podle Průchy další využití například pro myslivce nebo cvičiště pro střelce. Neohrožovalo by to sousední přírodní rezervaci Vílanecké rašeliniště.

Ministerstvo obrany teď pravděpodobně vyhlásí další výběrové kolo s nižší nabídkovou cenou.

JANA KODYSOVÁ

Autor: Redakce

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení