Přes zchátralost až místy rozpad brtnického zámku se k němu místní patrioti hlásí jako k perle Brtnice a nazývají jej Brtnickými Hradčanami.

„Je to obrovská škoda, že se za dvacet let nepodařilo určit majitele, který by se o zámek dovedl postarat. Památce se tady říká Brtnické Hradčany a z toho, jak chátrají, je nám brtnickým rodákům do pláče,“ řekla reportérovi Deníku o víkendu Jaroslava Zelená.

Členům samosprávy čtyřtisícového města by spadl kámen ze srdce, když by zámek měl právoplatného vlastníka.

Zámek má plombu

„Nejvíc by městu prospělo, aby se vyjasnily majetkové vztahy. Když má zámek na katastrálním úřadu plombu, každý dá ruce pryč od toho, že by do něj investoval,“ potvrdila brtnická místostarostka Miroslava Švaříčková.

O původně pozdně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek se třemi nádvořími, bojuje roky vlastník, Stavební bytové družstvo Svébyt v likvidaci (SBDS), s Nadací Svébyt.

Hlavní postavou sporů o zámek je zakladatel Nadace Svébyt, pražský architekt Oleg Rybnikář. Se zámkem má své plány a sehnal například milion korun na opravu zámecké střechy.

Podle likvidátora SBDS Tomáše Zachata na listu vlastnictví stále figuruje družstvo Svébyt v likvidaci.

„Nejvyšší soud překvapivě akceptoval dovolání protistrany. Jednání se vrací na začátek. Mělo proběhnout 22. června, ale mám informace, že je přeloženo na neurčito. S právním zástupcem nejsme schopni odhadnout, kdy se cokoli bude se zámkem po právní stránce dít,“ připustil na sklonku uplynulého týdne Tomáš Zachat.

Záchrana z Třebíče

Zámek si před časem pronajala od SBDS společnost Opus Moraviae. Tu založili lidé z třebíčské firmy Archatt Památky, která se dlouhodobě věnuje rekonstrukcím památkově chráněných objektů.

Likvidátor Zachat vybral firmu Archatt jako jediné možné řešení.

„Jsou to lidé, kteří dělají kolem památek celý život a kvůli zámku založili společnost Opus Moraviae. Je za nimi vidět obrovský kus práce. Starají se o údržbu zámku a platí kastelána. Ten za rok udělal tolik práce, jako se na zámku udělalo za desetiletí,“ připomněl Zachat.

Letos v červnu otevřel kastelán Tomáš Hartman s pomocníky v zámku pro veřejnost prohlídkovou trasu. Má hlavní podíl na opravách propadlých střech, stropů a podlah.

Pozval pomocníky z hnutí Brontosaurus na vyklízení suti a úklid. „Věříme, že stovky milionů na opravy se najdou a zámek zachráníme,“ potvrdil Tomáš Hartman.