Farmáři ztrácejí jistotu, že letošní úrodu dostanou pod střechu beze ztrát. Trvalé deště v uplynulém týdnu místy zastavily sklizeň.

Zklamání je o to větší, že obiloviny slibovaly začátkem července dobré výnosy kvalitního zrna.

Pomohlo by slunce, sucho a teplo

„Katastrofa, jinak se letošní sklizeň nedá nazvat. Kombajny nemohou do podmáčených polí a stále prší,“ shrnul včera pro Deník ředitel okresní agrární komory v Jihlavě Vlastimil Vaněk.

„Viděl jsem pšenice, které začínají černat plísněmi. Místy začíná zrno klíčit v klasech. A řepku někde mají hodně špatnou,“ připomněl Vlastimil Vaněk.

Zemědělci musejí dosoušet řepku a strachují se o osud potravinářské pšenice.

„Řepku sklízíme mokrou, máme jí na polích ještě 40 procent. Musíme ji dosoušet, a to nám sklizeň hodně prodraží. Na řadě je zralá pšenice na třech stech hektarech, ale je mokrá. Může se stát, že ji prodáme hluboko pod cenou jako krmnou,“ nechce agronom Zemědělského družstva Telč Josef Šmikmátor ani pomyslet na tisícový prodělek na tuně zrna.

Ozimé ječmeny mají farmáři pod střechou, ale obávají se o sladovnický ječmen a o řepku.

„Letošek na polích je katastrofa. Bojíme se, že zrníčka řepky začnou růst v šešulkách a totéž hrozí u zrna, které by mohlo klíčit v klasech. Nic nám nepomůže, jenom slunce, teplo a sucho,“ naznačil předseda Zemědělského družstva Sedlejov Jindřich Pospíchal.